Podsumowanie kursu GlobalLogic Smart Start 24.07.2024 13:08

Współpraca pomiędzy firmą GlobalLogic Poland a Wydziałem Elektrycznym na ZUT zaowocowała stworzeniem programu GlobalLogic Smart Start z zakresu Embedded/ IoT,. Program odbywał się od 6 marca do 19 czerwca 2024 roku, na Wydziale Elektrycznym przy al. 26 Kwietnia, chcielibyśmy pokrótce podsumować nasze wspólne działania.

Osoby zaangażowane w tworzenie oraz realizację programu zajęć, w tym reprezentant WE - dr inż. Piotr Lech oraz przedstawiciele i trenerzy GlobalLogic: Senior Manager - Magdalena Plato-Skoczylas, Koordynator - Paulina Jastrzębska, Team-Lead/ Scrum Master - Aurelia Mayer oraz Senior Software Engineers - Michał Protasowicki, Marcin Winiarski i Leszek Rafiński opracowały zajęcia dla 6 semestru studiów inżynierskich kierunku teleinformatyka w ramach przedmiotu Ekosystemy IoT.

Na podstawie informacji przekazanych przez WE dotyczących zakresu wiedzy studentów oraz sylabusa przedmiotu, inżynierowie GlobalLogic Poland opracowali projekt, który studenci realizowali w zespołach. Pierwsze zajęcia były poświęcone wprowadzeniu studentów do metodologii Scrum/Agile, aby zapoznać ich ze schematem pracy w projektach IT. Następnie studenci przystąpili do realizacji projektu pod tytułem „Rozproszony system kontroli dostępu”. Na każdych zajęciach studenci otrzymywali zadania oraz ćwiczenia do wykonywania w grupach, a także informacje dotyczące odpowiedniego przygotowania sprzętu.

Podsumowując, udało się zainteresować studentów metodologią Scrum/Agile oraz wprowadzić praktyczne zajęcia w warunkach laboratoryjnych. Zajęcia obejmowały pracę z nowoczesnymi środowiskami IDE, wprowadzenie do VSCode, praktyczne zastosowanie protokołu MQTT, poznanie technologii konteneryzacji aplikacji, dokumentowanie procesu tworzenia aplikacji przy użyciu UML oraz pracę z wymaganiami klienta. Pomimo wyzwań związanych ze sprzętem i ograniczonym czasem, wspólnymi siłami udało się zaangażować studentów i wzbudzić ciekawość w tych obszarach.

Na ostatnich zajęciach przekazano studentom wiedzę nie tylko z zakresu technicznego, ale także umiejętności dokumentowania, zadawania właściwych pytań, efektywnej komunikacji w zespole, radzenia sobie z wyzwaniami oraz współpracy.

Zawsze zachęcamy studentów do dalszego rozwoju poprzez kursy online, aktywność na Uczelni i poza nią, uczestnictwo w inicjatywach organizowanych przez firmy w regionie, staże, praktyki oraz networking. Wiemy, że każda dodatkowa aktywność i zdobyta umiejętność przybliża studentów do znalezienia wymarzonej pracy po ukończeniu studiów.

Dziękujemy za zaangażowanie i mamy nadzieję na kolejne wspólne projekty w przyszłości!

Fot.: GlobalLogic