Aktualności

Pierwsze spotkanie konsorcjum projektu TEMPUS IV BME-ENA 21.05.2014 08:45

W ostatnich dniach kwietnia br. na University of Patras w Grecji odbyło się pierwsze spotkanie konsorcjum projektu TEMPUS IV „BME-ENA Biomedical Engineering Education Tempus Initiative in Eastern Neighbouring Area”, Project No.: 543904-TEMPUS-1-2013-1-GR-TEMPUS-JPCR (2013-4512/001-001). W skład konsorcjum wchodzi 7 uczelni z UE oraz 10 instytucji edukacyjnych z 4 krajów Partnerstwa Wschodniego (Armenia, Gruzja, Mołdawia i Ukraina). W 3-letnim projekcie, który jest koordynowany przez University of Patras, bierze udział – jako jedyny z Polski – kierowany przez dr. inż. Krzysztofa Penkalę zespół z Katedry Inżynierii Systemów, Sygnałów i Elektroniki (KISSE) oraz dr inż. Wojciech Chlewicki z Katedry Zastosowań Informatyki (KZI) Wydziału Elektrycznego ZUT.

Celem projektu „BME-ENA” jest przygotowanie i wdrożenie programów studiów II stopnia z Inżynierii Biomedycznej w 4 krajach Partnerstwa Wschodniego. Studia będą realizowane wspólnie przez 2 lub 3 uczelnie (techniczne i medyczne), a ich programy mają być zgodne z rekomendacjami, opracowanymi w zakończonym w 2012 roku 3-letnim projekcie TEMPUS IV „Curricula Reformation and Harmonisation in the Field of Biomedical Engineering CRH-BME”, w którym również uczestniczył dr inż. Krzysztof Penkala z zespołem. Podobnie jak „CRH-BME”, tak teraz „BME-ENA” jest jedynym projektem programu TEMPUS na naszej Uczelni.

Na spotkaniu w Patras, w którym wzięli udział dr inż. Krzysztof Penkala i dr inż. Wojciech Chlewicki, przedyskutowano plan działań realizowanych w ramach projektu, a także uzgodniono skład grup roboczych (Working Groups), przypisanych do prac nad programami studiów w poszczególnych krajach Partnerstwa Wschodniego. Zespół z ZUT-u został koordynatorem prac w grupie „gruzińskiej”, skupiającej 3 uczelnie: Georgian Technical University – GTU, Tbilisi State Medical University – TSMU (obie z Tbilisi) oraz Akaki Tsereteli State University – ATSU z Kutaisi. Dodatkowo prace nad programami studiów ma wspierać kolejny doświadczony partner z UE, prof. Edgard Nyssen z Vrije Universiteit Brussel – VUB (Belgia). Zaproponowany przez koordynatora projektu, prof. Nicolasa Pallikarakisa, „przydział” do tej właśnie grupy sprawił nam dużą radość i satysfakcję, z uwagi na dotychczasowe kontakty WE z uczelniami z Tbilisi.

Opis projektu BME-ENA znajduje się na jego oficjalnej stronie: www.bme-ena.net