Ozłocone produkty Targów ITM Polska 2013 17.05.2013 09:44

Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich, to jedna z najbardziej prestiżowych i cenionych nagród na polskim rynku. W ramach targów Innowacje Technologie Maszyna Polska 2013 nagrodę przyznano 22 produktom, w tym 9 produktom w kategorii Nauka dla Gospodarki. Jednym z laureatów został Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie za Układ wizyjny do automatycznego bazowania przedmiotu obrabianego na obrabiarce CNC. Wręczenie nagrody odbędzie się na uroczystej gali podczas trwania targów ITM Polska 2013 w Poznaniu, w dniach 4-7 czerwca.Zespół Centrum Mechatroniki, składający się z pracowników naukowych Wydziału Elektrycznego oraz Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki ZUT opracował nowoczesne i niespotykane dotąd w przemyśle obrabiarkowym narzędzie do wizyjnej analizy przestrzeni roboczej obrabiarki oraz trójwymiarowego skanowania optycznego, umożliwiające automatyczne dopasowanie bazy do obróbki przedmiotu obrabianego. Prezentowane urządzenie, dzięki znajomości położenia przedmiotów kolizyjnych, może również zapobiegać kolizjom narzędzia podczas ruchów ustawczych i obróbkowych, zwiększając bezpieczeństwo pracy maszyny CNC oraz jej operatora. Rozwiązanie zastępuje obecnie powszechnie stosowaną stykową sondę pomiarową oraz znacznie skraca czas przestoju maszyny, zwiększając efektywność jej pracy.Projekt zrealizowano w ramach grantu badawczego MNiSW, zatytułowanego: “Wykorzystanie technik wizyjnych do pozycjonowania przedmiotów obrabianych na obrabiarkach CNC”, którym kieruje dr hab. inż. Stefan Domek, prof. nadzw. ZUT (zespół: dr hab. inż. Krzysztof Okarma i dr inż. Paweł Dworak z WE oraz dr hab. inż. Mirosław Pajor, prof. nadzw. ZUT i mgr inż. Marek Grudziński z WIMiM).