Otwarcie Laboratorium Technologii Teleinformatycznych i Fotoniki 19.11.2010 13:01

17 listopada 2010 w budynku Wydziału Elektrycznego przy ul. 26 kwietnia 10 odbyło się uroczyste otwarcie Laboratorium Technologii Teleinformatycznych i Fotoniki.W inauguracji wzięło udział ok. 120 osób – przedstawicieli firm oraz szkół współpracujących z Wydziałem Elektrycznym, firm zaangażowanych w powstanie laboratorium, naukowcówz polskich i zagranicznych uczelni, władz wydziałów ZUT oraz pracowników Wydziału Elektrycznego.Symbolicznego przecięcia wstęgi przed wejściem do laboratorium dokonali:prof. dr hab. inż. Włodzimierz Kiernożycki – Rektor ZUTdr hab. Ewa Weinert-Rączka, prof. nadzw. ZUT – Kierownik Laboratoriumdr hab. inż. Stefan Domek, prof. nadzw. ZUT – Dziekan Wydziału Elektrycznegodr inż. Jerzy Gajda – opiekun Pracowni Optycznych Teleinformatycznych Sieci OdniesieniaLaboratorium utworzone zostało w ramach projektu POIG.02.01.00-32-024/08. W skład tej nowoczesnej jednostki naukowo-badawczej wchodzi sześć pracowni:

1. Pracownia Elementów Sieci Teleinformatycznych
  2. Pracownia Optycznych Teleinformatycznych Sieci Odniesienia
  3. Pracownia Urządzeń Fotonicznych
  4. Pracownia Światłowodów Mikrostrukturalnych
  5. Pracownia Badań Numerycznych
  6. Pracownia Analizy i Opracowywania Wyników

Laboratorium przygotowane jest do prowadzenia badań w dziedzinie fotoniki oraz telekomunikacji światłowodowej i umożliwia między innymi:

• prowadzenie badań właściwości nowych materiałów i urządzeń optycznych, w tym nieliniowych światłowodów planarnych i paskowych, matryc światłowodowych, światłowodów fotonicznych i mikrostrukturalnych,
  • testowanie nowych standardów telekomunikacyjnych poprzez budowę i badanie teleinformatycznych optycznych sieci odniesienia,
  • badanie jakości elementów sieci teleinformatycznych.

Laboratorium będzie również bazą naukowo-dydaktyczną dla nowego kierunku studiów na Wydziale Elektrycznym – „Teleinformatyki”, który uruchomiony zostanie już w październiku 2011 r.