Aktualności

Nowy pracownik samodzielny na Wydziale Elektrycznym 21.12.2015 10:09

17 grudnia 2015 r. Rada Wydziału Elektrycznego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie na podstawie uchwały z dnia 11 grudnia 2015 r. komisji habilitacyjnej powołanej przez Centralną Komisję do Spraw Stopni i Tytułów w dniu 9 października 2015 r. w celu przeprowadzenia postępowania habilitacyjnego dr. inż. Marka Ziółkowskiego na podstawie osiągnięcia naukowego „Semianalityczne metody analizy układów wiroprądowego badania materiałów przewodzących z wykorzystaniem pomiaru siły Lorentza (układy LET)” nadała dr. inż. Markowi Ziółkowskiemu stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk technicznych, w dyscyplinie elektrotechnika. W skład komisji habilitacyjnej wchodzili:

  1. Przewodniczący – prof. Marian Pasko – Politechnika Śląska w Gliwicach,
  2. Sekretarz komisji – dr hab. Michał Zeńczak – Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie,
  3. Recenzent – prof. Sławomir Tumański – Politechnika Warszawska,
  4. Recenzent – prof. Bronisław Tomczuk – Politechnika Opolska,
  5. Recenzent – prof. Jan Sikora – Politechnika Lubelska,
  6. Członek komisji – prof. Kazimierz Jakubiuk – Politechnika Gdańska,
  7. Członek komisji – prof. Andrzej Demenko – Politechnika Poznańska.

dr hab. inż. Marek Ziółkowski Marek Ziółkowski urodził się 16 maja 1954 r. w Szczecinie. Jest absolwentem VI Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego w Szczecinie. W 1978 r. ukończył z wyróżnieniem studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Szczecińskiej, uzyskując tytuł magistra inżyniera elektryka. Stopień doktora nauk technicznych uzyskał w 1984 r. broniąc na Wydziale Elektrycznym Politechniki Szczecińskiej pracę pt. „Analiza pola elektromagnetycznego w nieliniowych środowiskach przewodzących”. Promotorem pracy był prof. zw. dr inż., dr h.c. Ryszard Sikora. W latach 1978–1984 był asystentem, a następnie od 1984 r. do 2012 r. adiunktem w Katedrze Elektrotechniki Teoretycznej i Informatyki na Wydziale Elektrycznym Politechniki Szczecińskiej (obecnie Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie). Od 2012 r., dr inż. Marek Ziółkowski jest adiunktem w Katedrze Zastosowań Informatyki na Wydziale Elektrycznym ZUT w Szczecinie. Od 2001 r. jest również pracownikiem naukowym w katedrze FG Theoretische Elektrotechnik, Technische Universität Ilmenau, Niemcy.

W początkowym okresie badania dr. inż. Marka Ziółkowskiego koncentrowały się głównie wokół rozwoju analitycznych i numerycznych metod analizy niskoczęstotliwościowych pól elektromagnetycznych. W następnym okresie, jego zainteresowania były związane z zagadnieniami biomagnetyzmu. W szczególności dotyczyły one rozwoju metod identyfikacji źródeł na podstawie pomiarów pola magnetycznego wokół aktywnych organów. W tym czasie opracował on również program umożliwiający szybką wizualizację pól skalarnych i wektorowych oraz obiektów trójwymiarowych funkcjonujący w środowiskach operacyjnych Unix i Windows.

Obecnie główny obszar badań dr inż. Marka Ziółkowskiego związany jest z metodą wiroprądowego badania niemagnetycznych materiałów przewodzących wykorzystującą pomiar siły Lorentza (LET – Lorentz force Eddy current Testing). Metoda ta została opracowana i po raz pierwszy zastosowana do badań nieniszczących materiałów przewodzących w roku 2007 w katedrze FG Theoretische Elektrotechnik, Technische Universität Ilmenau, Niemcy. Habilitant od samego początku opracowania LET aktywnie uczestniczy w rozwoju metod jej opisu, analizy matematycznej jak i praktycznej realizacji.

W okresie od uzyskania stopnia doktora dr inż. Marek Ziółkowski uczestniczył w dziesięciu międzynarodowych projektach naukowo-badawczych oraz sześciu krajowych grantach i projektach naukowo-badawczych. Wyniki realizacji prac naukowo-badawczych zostały opublikowane w dwóch monografiach, dwudziestu siedmiu artykułach w czasopismach indeksowanych w bazie JCR, czterdziestu czterech artykułach w czasopismach recenzowanych i stu referatach/streszczeniach zamieszczonych w materiałach konferencyjnych. Dr inż. Marek Ziółkowski był jednym z głównych wykonawców projektów związanych z analizą i optymalizacją przetworników i zaworów elektromagnetycznych, w których część klasycznego obwodu magnetycznego zastąpiono miękkim kompozytem magnetycznym (SMC), opracowaniem metody identyfikacji położenia regulowanego reflektora samochodowego na podstawie pomiarów pola magnetycznego wytwarzanego przez niewielki magnes trwały zamontowany na jego korpusie oraz analizą potencjalnych możliwości zastosowania młyna elektromagnetycznego do mielenia cementu.

Ma córkę Agatę, absolwentkę Uniwersytetu Szczecińskiego. W chwilach wolnych pasjonuje go gra w badmintona – aktywnie uczestniczy w krajowych i zagranicznych turniejach.