Aktualności

Nowy pracownik samodzielny na Wydziale Elektrycznym 09.10.2015 15:15

29 września 2015 r. Rada Wydziału Zarządzania Politechniki Częstochowskiej na podstawie uchwały z 25.09.2015 Komisji habilitacyjnej powołanej przez Centralną Komisję do Spraw Stopni i Tytułów Naukowych w dniu 5.02.2015 w celu przeprowadzenia postępowania habilitacyjnego dr inż. Bogusława Węgrzyna na podstawie osiągnięcia naukowego „Jakościowe aspekty efektywności systemowej integracji przedsiębiorstwa”, nadała dr inż. Bogusławowi Węgrzynowi stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk ekonomicznych, w dyscyplinie nauki o zarządzaniu.W skład komisji habilitacyjnej wchodzili:

  1. Przewodniczący - prof. Mariusz Bratnicki – Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach,
  2. Sekretarz komisji – dr hab. Bogusława Ziółkowska – Politechnika Częstochowska,
  3. Recenzent – prof. Szymon Cyfert – Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu,
  4. Recenzent – prof. Tadeusz Wawak – Uniwersytet Jagielloński w Krakowie,
  5. Recenzent – prof. Stanisław Borkowski – Politechnika Częstochowska,
  6. Członek komisji – prof. Bogdan Piasecki – Uniwersytet Łódzki,
  7. Członek komisji – prof. Alfreda Zachorowska – Politechnika Częstochowska.

Dr inż. Bogusław Węgrzyn urodził się 13 czerwca 1953 w Krośnie. Jest absolwentem Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Krośnie. Studia wyższe odbył w latach 1972 – 1988 na Wydziale Elektrycznym Politechniki Szczecińskiej i otrzymał tytuł magistra inżyniera elektryka automatyka. Od 1978 roku zatrudniony był w Stoczni Szczecińskiej i Porta Elektra pełniąc szereg funkcji technicznych i samodzielnych, a także kierowniczych. W 2001 roku obronił rozprawę doktorską pt. „Metody efektywnego wdrażania modelu aplikacyjnego zarządzania przez jakość (TQM) w przedsiębiorstwach budowy maszyn” na Wydziale Budowy Maszyn i Zarządzania Politechniki Poznańskiej i uzyskał stopień doktora nauk technicznych w zakresie budowy i eksploatacji maszyn. Promotorem rozprawy był prof. zw. dr hab. inż. Leszek Pacholski.W latach 2003-2005 zatrudniony był na Wydziale Techniki Morskiej, w Katedrze Logistyki i Ekonomiki Transportu, PS, jako adiunkt. Od 2005 jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na Wydziale Elektrycznym, obecnie w Katedrze Elektrotechnologii i Diagnostyki.Zainteresowania naukowe habilitanta koncentrują się na zagadnieniach ogólnej problematyki efektywności zarządzania przedsiębiorstwem, a w szczególności obejmują systemową integrację przedsiębiorstw poprzez szeroko rozumianą jakość i zintegrowane systemy zarządzania. Szczególnie istotną rolę spełniają tu uwarunkowania efektywności zarządzania przez jakość i zarządzania technologiami oraz problemy właściwej motywacji pracowników i spowodowania zaangażowania pracowników w osiąganie celów przedsiębiorstwa. 23-letnia praca zawodowa w przedsiębiorstwach produkcyjno-usługowych była podstawą do dokonania oceny realizowanych procesów produkcyjnych w aspekcie osiągania wymaganej jakości produktu oraz właściwej realizacji procesów technologicznych. Wnioski i spostrzeżenia z tych ocen i analiz stały się podstawą do opracowania konkretnych rozwiązań organizacyjnych służących doskonaleniu zarządzania i restrukturyzacji kilku polskich przedsiębiorstw w latach 90-tych XX wieku.Na podstawie ewolucyjnego charakteru działalności naukowo-badawczej oraz doświadczeń i uogólnionych wniosków z pracy zawodowej w przemyśle można wyróżnić trzy podstawowe nurty zainteresowań i badań empirycznych.Nurty te dotyczą:

  • zarządzania procesami wytwórczymi – technologiami, przedsięwzięciami (projektami), procesami produkcyjnymi (18 publikacji),
  • uwarunkowań doskonalenia systemów zarządzania organizacji/przedsiębiorstw - integracja na bazie jakości (12 publikacji),
  • projektowania systemów motywacyjnych przedsiębiorstwa (8 publikacji).

Monografia, opublikowana w lutym 2014 roku jest osiągnięciem naukowym, w którym te wszystkie trzy nurty zostały kompleksowo połączone w formie zintegrowanego systemu zarządzania organizacją lub przedsiębiorstwem.Dorobek naukowy i publikacje habilitanta cechuje duża samodzielność. Na ogółem 49 pozycji umieszczonych w wykazie publikacji recenzowanych tylko 9 posiada współautorów. Prace habilitanta wg WEB of Science (Cited Reference Search) miały 7 cytowań, h-index = 1 lub wg Google Scholar (program Publish or Perish) 28 cytowań, h-index =3.Habilitant brał udział jako aktywny uczestnik paneli roboczych i zespołów tematycznych międzynarodowych konferencji naukowych organizowanych przez Europejską Fundację Zarządzania Jakością: The EFQM Learning Edge Conference, konferencji naukowo-szkoleniowych „Laboratoria technologiczne – aspekty utrzymania wysokiej jakości wyrobu nt. Zintegrowanych Systemów Zarządzania w przemyśle”, międzynarodowych konferencji naukowo-szkoleniowych nt. rozwoju systemu wspomagania projektowania i wytwarzania statków CAD/CAM oraz w formie wystąpień na 13 konferencjach międzynarodowych.

Habilitant jest autorem treści 5 programowych kursów przedmiotów z zakresu zarządzania i marketingu oraz zarządzania transportem na Wydziale Techniki Morskiej PS oraz kursów programowych i sylabusów (ok. 80) z zakresu bezpieczeństwa użytkowania urządzeń elektrycznych, przemysłowych instalacji elektrycznych i elektrotechniki morskiej oraz zarządzania jakością i technologicznymi procesami produkcyjnym, zarządzania przedsiębiorstwami produkcyjno-usługowymi, zintegrowanych systemów zarządzania oraz podstaw ekonomi i zarządzania na Wydziale Elektrycznym ZUT. Był opiekunem i recenzentem ok. 100 prac magisterskich i inżynierskich na Wydziale Techniki Morskiej PS oraz Wydziale Elektrycznym ZUT. W 2010 roku otrzymał nagrodę III stopnia Rektora ZUT za osiągnięcia naukowe.Miał bliskie kontakty z praktyką gospodarczą jako audytor wiodący Quality Management International w latach 1995-2000 oraz BSI w latach 2001-2002 – Systemy Zarządzania Jakością wg normy ISO 9001. Opracował programy autorskie sześciu kursów na audytorów wewnętrznych SZJ wg ISO serii 9000 w latach 1995-1999. Jako ekspert Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego, w latach 2004-2006 zaopiniował ok. 150 projektów. W latach 2003-2005 zajmował stanowisko Kierownika Ośrodka Rzeczoznawstwa Stowarzyszenia Elektryków Polskich w Szczecinie. W latach 2005-2006 był członkiem komitetu sterującego projektu europejskiego opracowania Wojewódzkiej Strategii Innowacyjności Województwa Zachodniopomorskiego. Był zaangażowany w prace Uczelnianego Zespołu Monitorującego Wdrażanie Strategii ZUT na lata 2012-2020 oraz Komisji Opracowującej Strategię Rozwoju Wydziału Elektrycznego ZUT na lata 2014-2020 i poźniej zespołu monitorującego jej wdrażanie.Otrzymał Brązowy Krzyż Zasługi - Uchwała Rady Państwa Legitymacja nr 1006-88-172 z 18 maja 1988 za siedmioletnią nieprzerwaną i wyróżniającą się pracę na wydziałach produkcyjnych stoczni.Jest żonaty, ma dwoje dorosłych dzieci i troje wnuków.