Nowy polsko-niemiecki projekt naukowy na Wydziale Elektrycznym 30.11.2023 12:25

Naukowcy Wydziału Elektrycznego w konsorcjum z Instytutem Technologii Mikrosystemów Uniwersytetu w Furtwangen w Niemczech uzyskali grant na kwotę ponad 4 mln zł w konkursie OPUS LAP.

W dwudziestej czwartej edycji konkursu OPUS LAP polscy naukowcy mogli ubiegać się o finansowanie nie tylko krajowych projektów badawczych, ale również projektów międzynarodowych w oparciu o ścieżkę Lead Agency Procedure (LAP). Procedura LAP to standard oceny wniosków stosowany w europejskich instytucjach finansujących naukę. Ma ona ułatwić międzynarodowym zespołom badawczym ubieganie się o środki na realizację wspólnych projektów oraz usprawnić proces oceny wniosków przez instytucje finansujące badania. Dzięki LAP możliwe było zaplanowanie projektu we współpracy z zespołami z Austrii, Czech, Słowenii, Niemiec, Szwajcarii, Luksemburga lub Belgii - Flandrii. NCN pełniło rolę agencji wiodącej, czyli przeprowadzało pełną procedurę oceny merytorycznej, a agencje partnerskie akceptowały jej wyniki.

Polscy naukowcy zrealizują 21 dwu- i trójstronnych międzynarodowych projektów badawczych, 13 z nich będzie realizowanych w obszarze nauk ścisłych i technicznych, a łączne dofinansowanie badań wyniesie ponad 33,7 mln zł.  Na listach rankingowych znalazło się 13 projektów realizowanych we współpracy dwustronnej z zespołami z Niemiec, 5 projektów zakładających współpracę dwustronną z naukowcami ze Słowenii oraz po jednym projekcie trójstronnym: polsko-niemiecko-austriackim, polsko-słoweńsko-austriackim oraz polsko-słoweńsko-czeskim.

Zwycięski projekt realizować będzie zespół naukowców z Katedry Elektrotechniki Teoretycznej i Informatyki Stosowanej pod kierownictwem dra hab. inż. Przemysława Łopato, prof. ZUT, koordynatora Centrum Inżynierii Pól Elektromagnetycznych i Technik Wysokich Częstotliwości. W skład zespołu wchodzą: dr hab. inż. Grzegorz Psuj, prof. ZUT, dr hab. Barbara Grochowalska, dr inż. Michał Herbko oraz dr inż. Michał Maciusowicz. Po stronie niemieckiej pracami kieruje prof. Ulrich Mescheder.

Projekt stanowi rozwinięcie badań zapoczątkowanych w ramach wcześniejszego projektu NAWA/DAAD, a dotyczy rekonfigurowalnych (zewnętrznym polem magnetycznym) metapowierzchni pracujących w pasmie terahercowym. W ramach grantu zaprojektowane, wytworzone i zweryfikowane pomiarowo zostaną nowe mikrostruktury (metapowierzchnie), których właściwości zmieniane będą za pomocą zewnętrznego pola magnetycznego. Struktury takie są projektowane w Centrum Inżynierii Pól Elektromagnetycznych i Technik Wysokich Częstotliwości Wydziału Elektrycznego ZUT w Szczecinie, następnie wytwarzane na waflach krzemowych lub substratach polimerowych w procesie fotolitograficznym w laboratorium mikro-wytwarzania iMST FU. Ostatecznie weryfikowane są pomiarowo w laboratoriach CIPEiTWC. Układy tego typu pozwalają kształtować kierunek, polaryzację czy amplitudę i fazę propagującej się fali elektromagnetycznej, co daje duży potencjał w zastosowaniu w przyszłych systemach telekomunikacyjnych (6G), układach sensorycznych czy pomiarach materiałowych.

Trzyletni projekt pt. „Badanie właściwości elektromagnetycznych metapowierzchni terahercowych przestrajalnych za pomocą wielokierunkowego pola magnetycznego” dofinansowano na kwotę ponad 4 mln zł, z czego 2 282 080 zł to udział ZUT.

Fot. Aurelia Kołodziej/ZUT