Nowoczesny sprzęt od firmy DLL Partners przekazany Katedrze Telekomunikacji i Fotoniki 11.10.2023 09:23

W okresie wakacyjnym na Wydziale Elektrycznym przy ul. 26 Kwietnia 10 odbyło się przekazanie nowoczesnego sprzętu do polerowania złączy światłowodowych od firmy DLL Partners reprezentowanej przez właściciela firmy mgr. inż. Ireneusza Ostojskiego oraz dyrektora produkcji Marcina Szubczyńskiego w obecności prodziekana ds. studenckich i kształcenia dr. hab. inż. Marcina Ziółkowskiego, prof. ZUT oraz prof. dr hab. Ewy Weinert-Rączki i dr inż. Grzegorza Żeglińskiego z Katedry Telekomunikacji i Fotoniki.

DLL Partners jest nowoczesną firmą zajmującą się dostarczaniem kompleksowych rozwiązań telekomunikacyjnych i teleinformatycznych opartych na technologii światłowodowej. Firma została założona w 2002 roku przez grupę absolwentów Politechniki Szczecińskiej (obecnie ZUT). DLL Partners jest wykonawcą wielu inwestycji takich jak: projekt i wykonanie iluminacji Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, oświetlenie Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju, modernizacja infrastruktury teleinformatycznej dla Poczty Polskiej, czy też budowa sieci teleinformatycznej na terenie Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego NATO.

W ramach współpracy firma przekazała dla Katedry Telekomunikacji i Fotoniki WE maszynę polerską XP-3 wraz z niezbędnymi elementami do polerowania złączy światłowodowych, takimi jak wysokiej jakości uchwyty polerskie, precyzyjne podkładki polerskie, specjalistyczne papiery polerskie oraz procedury polerskie. Przekazane elementy pozwalają na polerowanie złącz SC, FC, LC i ST w standardzie PC i APC 8°.

Urządzenie znacząco ułatwi przygotowywanie złączy światłowodów specjalnych między innymi przy wykonywaniu badań do prac dyplomowych.

Właściwości i możliwości urządzenia:
•    regulowana siła docisku ferruli do polerującego stołu obrotowego,
•    programowalny czas polerowania,
•    możliwość polerowania wielu ferrul światłowodowych jednocześnie,
•    ekran dotykowy ułatwiający pracę z interfejsem maszyny,
•    zaprogramowane standardowe procesy polerskie,
•    możliwość programowania własnych procesów polerskich,
•    precyzyjne polerowanie standardowych i niestandardowych ferrul światłowodowych,
•    powierzchnia czoła wypolerowanych ferrul zgodna z PN-EN 61300-3-35,
•    parametry geometryczne wypolerowanych ferrul PC zgodne z PN-EN 61755-3-1,
•    parametry geometryczne wypolerowanych ferrul APC zgodne z PN-EN 61755-3-2,
•    tłumienie i reflektancja wypolerowanych złącz PC zgodne z PN-EN 61755-2-1,
•    tłumienie i reflektancja wypolerowanych złącz APC zgodne z PN-EN 61755-2-2.

Oprócz maszyny polerskiej został przekazany zaawansowany zestaw mikroskopów inspekcyjnych oraz dwa systemy czyszczenia złącz (CleanBlast). Firma DLL Partners od wielu lat wspiera prace i działania studenckie dostarczając materiały do zajęć takie jak złącza, adaptery, elementy pasywne, narzędzia do obróbki włókien światłowodowych.