Nowa, unikatowa aparatura naukowo-badawcza na Wydziale Elektrycznym 21.10.2010 12:27

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego pozytywnie rozpatrzyło wniosek naszego Wydziału o sfinansowanie w wysokości 4 530 000 zł (z Funduszu Nauki i Technologii Polskiej) uniwersalnego zintegrowanego systemu do dynamicznych badań i diagnostyki maszyn oraz układów mikroelektromechanicznych (MEMS). System umożliwi precyzyjne, wysoko-częstotliwościowe pomiary drgań, emisji akustycznej i temperatury, akwizycję i przetwarzanie sygnałów wizyjnych oraz prototypowanie sprzętowych modułów kontrolno-pomiarowych opartych na układach FPGA.Ponadto w ramach prowadzonych na Wydziale Elektrycznym projektów badawczych zakupiono za kwotę 227.000,- zł unikatowy w skali naszego kraju mikroskop cyfrowy VHX-600 produkcji firmy KEYENCE CORPORATION (Osaka, Japan), pozwalający rejestrować z powiększeniem do 500 i bardzo wysoką rozdzielczością (do 54 milionów pixeli) a następnie poddawać analizie wymiarowej pojedyncze obrazy 2D i 3D oraz filmy.Zakupiona aparatura uzupełni i znacznie poszerzy możliwości naukowo-badawcze i usługowe zespołu skupionego wokół Centrum Mechatroniki, utworzonego przez dwa wydziały naszej uczelni: WE oraz WIMiM.