Nowa inwestycja aparaturowa na Wydziale Elektrycznym 03.07.2019 14:15

17 czerwca 2019 roku finansowanie z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego otrzymał projekt pn. System spektroskopii i obrazowania terahercowego. Wartość dotacji celowej na realizację inwestycji to blisko 1 800 000 zł. W wyniku tego, kierowane przez dr. hab. inż. Przemysława Łopato, prof. ZUT, Laboratorium Anten i Technik Wysokich Częstotliwości (w Katedrze Elektrotechniki Teoretycznej i Informatyki, WE) wzbogaci się o najnowocześniejszą aparaturę służącą do obrazowania nieprzewodzących struktur technicznych za pomocą fal elektromagnetycznych z zakresu terahercowego oraz umożliwiającą przeprowadzenie pomiarów spektroskopowych w powyższym pasmie.

W wyniku doposażenia w nowy spektroskop terahercowy kontynuowane będą prowadzone w KETiI prace dotyczące nieniszczącego testowania materiałów dielektrycznych i kompozytowych, ponadto rozwinięte zostaną badania metamateriałów i innych struktur biernych wykorzystywanych w technice mikrofalowej i terahercowej. Metamateriały i ich planarne wersje – metapowierzchnie – mogą potencjalnie znaleźć zastosowanie w telekomunikacji, systemach pomiarowych, selektywnych strukturach pochłaniających i systemach obrazujących (do soczewkowania fal elektromagnetycznych).