Aktualności

Nasi naukowcy opracowują nową metodę magnetyczną do wykrywania degradacji wodorowej w ramach polsko-francuskiego projektu 10.02.2025 12:30

Pod koniec grudnia 2024 r. rozstrzygnięto kolejną edycję konkursu na polsko-francuskie projekty badawcze Polonium PHC finansowane w ramach współpracy Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej – NAWA (Polska) oraz Ambassade de France en Pologne - Service de Coopération et d'Action Culturelle,  Ministère de l’Europe et des Affaires Étrangères, Ministère de l'Enseignement supérieur de la Recherche et de l’Innovation (Francja).

Zespół naukowców z Wydziału Elektrycznego i Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki, kierowany przez dra hab. inż. Grzegorza Psuja, prof. ZUT w składzie dr inż. Michał Maciusowicz i dr inż. Paweł Kochmański, we współpracy z zespołem z Narodowego Instytutu Nauk Stosowanych w Lyon INSA Lyon (fr. Institut nationale des sciences appliquées de Lyon), kierowanym przez prof. Benjamina Ducharne, uzyskał finansowanie na realizację projektu pt. „Badania nad metodą wykrywania fazy martenzytycznej indukowanej naprężeniami w stalach nierdzewnych poprzez obserwację procesu magnesowania”.

Celem niniejszego projektu jest opracowanie wysokorozdzielczej i dokładnej nieniszczącej metody wykrywania szkodliwych faz martenzytycznych w stalach nierdzewnych stosowanych w zbiornikach do magazynowania wodoru, bazującej na zastosowaniu technik obserwacji procesu magnesowania. Wodór, jako obiecujące źródło czystej energii, wymaga magazynowania pod wysokim ciśnieniem ze względu na swoją niską gęstość objętościową, co stanowi wyzwanie zarówno pod względem bezpieczeństwa, jak i kosztów.

Opracowana metoda pozwoli na wykrywanie faz martenzytycznych z rozdzielczością na poziomie mikrometrów, dostarczając informacji na temat obecności i rozkładu faz martenzytycznych w materiale z większą dokładnością, co w przyszłości pozwoli na poprawę bezpieczeństwa użytkowania infrastruktury instalacji wodorowych.

Dwuletni projekt zakończy się w grudniu 2026 roku, a polsko-francuski zespół przy realizacji zadań będzie również współpracował z naukowcami z Federal University of Rio de Janeiro (Brazylia) oraz Tohoku Univeristy (Japonia).

Gratulujemy zespołowi i życzymy dalszych sukcesów!

Fot. Natalia Lisowska

dr inż. Michał Maciusowicz, dr hab. inż. Grzegorz Psuj oraz dr inż. Paweł Kochmański