Międzynarodowy Dzień Elektryka na Wydziale Elektrycznym ZUT 13.06.2022 18:13

W dniu 10 czerwca 2022 r. na Wydziale Elektrycznym ZUT miała miejsce główna część obchodów Międzynarodowego Dnia Elektryka, ustanowionego w rocznicę śmierci znakomitego uczonego André Marie Ampère’a, zorganizowane przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich. W tym roku były one połączone z obchodami Jubileuszu 160-lecia urodzin Michała Doliwo-Dobrowolskiego – patrona Oddziału Szczecińskiego SEP, pioniera trójfazowego systemu przesyłania energii.
Główny punkt uroczystości stanowiło odsłonięcie pierwszego na świecie pomnika-ławeczki wynalazcy, zlokalizowanego na skwerze im. Michała Doliwo-Dobrowolskiego. Jego postać skierowana jest w stronę budynku Wydziału Elektrycznego przy ul. Sikorskiego. Autorem rzeźby jest prof. Marian Molenda z Uniwersytetu Opolskiego, który dzień wcześniej przedstawił swoje wybrane prace podczas wernisażu zorganizowanego w Galerii ZPAF w budynku Wydziału przy ul. 26 Kwietnia 10.
Podczas obchodów, w których, na zaproszenie Prezesa SEP dr. inż. Piotra Szymczaka, udział wzięli liczni zaproszeni goście, przedstawione zostały wyniki konkursów organizowanych przez SEP, omówiono również dwa kolejne ważne jubileusze: 100-lecie uchwalenia pierwszej ustawy elektrycznej w Polsce oraz 50-lecie powołania europejskiej organizacji EUREL, której członkiem jest SEP, a także wręczono wyróżnienia i medale. Wśród nagrodzonych medalami SEP w uznaniu osiągnięć naukowych i współpracy ze Stowarzyszeniem znaleźli się m.in. Rektor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie dr hab. inż. Jacek Wróbel, prof. ZUT, trzej poprzedni Rektorzy naszej Uczelni – profesorowie Włodzimierz Kiernożycki, Stefan Berczyński oraz Mieczysław Wysiecki, a także Dziekan Wydziału Informatyki dr hab. inż. Jerzy Pejaś, prof. ZUT oraz Dziekan Wydziału Elektrycznego dr hab. inż. Krzysztof Okarma, prof. ZUT.
Fotografie i relacje wideo z uroczystości odsłonięcia pomnika Michała Doliwo-Dobrowolskiego obejrzeć można na stronach WWW szczecińskich mediów, m.in.:
•    24kurier.pl/aktualnosci/wiadomosci/mozna-usiasc-obok-wynalazcy-jedyna-na-swiecie-rzezba-wybitnego-naukowca-michala-doliwo-dobrowolskiego/
•    radioszczecin.pl/1,441299,jego-system-wykorzystuje-caly-swiat-ma-swoja-law
•    szczecin.wyborcza.pl/szczecin/7,34939,28568045,szczecin-ma-pierwszy-na-swiecie-pomnik-jednego-z-najwybitniejszych.html
•    gs24.pl/pomnik-michala-doliwodobrowolskiego-w-szczecinie-odsloniety-zdjecia/ar/c1-16428691
•    szczecin.tvp.pl/60706121/laweczka-wielkiego-elektrotechnika-w-szczecinie