Aktualności

Methods and Models in Automation and Robotics 2018 12.09.2018 12:42

W dniach 27-30 sierpnia 2018 roku w Hotelu Amber Baltic w Międzyzdrojach odbyła się 23. edycja Międzynarodowej Konferencji Methods and Models in Automation and Robotics (MMAR 2018). Jest ona największą, cykliczną międzynarodową konferencją naukową z dziedziny automatyki i robotyki organizowaną w Polsce. Jej naukową rangę podkreśla fakt, iż objęta jest patronatem naukowym przez Institute of Electrical and Electronic Engineers (IEEE) oraz International Federation of Automatic Control (IFAC).
Konferencja od 1994 roku organizowana jest przez pracowników Wydziału Elektrycznego ZUT w Szczecinie. Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego jest prof. dr hab. inż. Zbigniew Emirsajłow. Podobnie jak w latach ubiegłych Komitetowi Programowemu przewodniczył prof. Tadeusz Kaczorek. Niestety podczas tegorocznej edycji zabrakło dr. hab. inż. Romana Kaszyńskiego, prof. nadzw., który odszedł od nas zaledwie kilka dni przed jej rozpoczęciem. Wiceprzewodniczący Komitetu Organizacyjnego od samego początku organizacji konferencji był jej dobrym duchem, czuwał nad jej przygotowaniem i przebiegiem. Dla nas, kolegów z komitetu organizacyjnego, i wielu uczestników konferencji, był jej twarzą.
Podczas konferencji wygłoszono referaty z zakresu matematycznej teorii sterowania, komputerowych systemów sterowania, modelowania, identyfikacji i nowoczesnych metod projektowania, sztucznej inteligencji, zagadnień projektowania, sterowania i zastosowań robotów, systemów wspomagających podejmowanie decyzji, systemów diagnostycznych, a także ich zastosowań w przemyśle. W tegorocznej edycji uczestnikami byli przedstawiciele ponad 20 krajów. Spośród 218 prac zgłoszonych na konferencję, 175 referatów zostało zakwalifikowanych i zaprezentowanych w czasie obrad, które były prowadzone w czterech lub pięciu równoległych sesjach. Odbyły się również trzy sesje plenarne, podczas których referaty przedstawili: prof. Guido de Croon, prof. Stevan Dubljevic oraz prof. Zdzisław Kowalczuk.
Konferencja zakończyła się krótką uroczystością, podczas której ogłoszone zostały wyniki konkursu na najlepszy referat wygłoszony przez młodych pracowników nauki. W tym roku do konkursu zgłoszono 34 prace, a nagrodę główną zdobył Pan Paweł Latosiński z Politechniki Łódzkiej za referat „Sliding mode control with time-varying switching hyperplane for data transmission networks”.
Już dziś zapraszamy na kolejną edycję konferencji, która odbędzie się w dniach 26 - 29 sierpnia 2019 r.
Więcej informacji można znaleźć na stronie mmar.edu.pl i na portalach społecznościowych facebook.com/MMARConference oraz twitter.com/MMARConference.

 

zdjęcia: Agnieszka Opałka