Laboratorium dźwięku immersyjnego już gotowe 15.07.2024 11:24

W budynku WE przy ul. 26 Kwietnia uruchomiono nowe laboratorium wydziałowe związane z nowoczesnymi technologiami audio. Obiekt naukowo-badawczy, którego koszt realizacji wyniósł 500 tys. zł, powstał w sali 211. Z laboratorium będą korzystać pracownicy, a także studenci wszystkich kierunków Wydziału Elektrycznego ZUT, w szczególności teleinformatyki.

Dźwięk immersyjny to taki, który dociera do słuchacza ze wszystkich możliwych kierunków, stwarzając wrażenie, że jest się w samym centrum wydarzenia. Na takiej technologii oparta jest warstwa dźwiękowa wiodących współczesnych systemów multimedialnych. Ich zadaniem jest pełne odzwierciedlenie zjawisk akustycznych występujących w rzeczywistości.

Prowadzenie badań na wysokim poziomie w zakresie percepcji i generacji dźwięku immersyjnego wymaga posiadania zaadaptowanego akustycznie laboratorium, wyposażonego w wielokanałowy system odtwarzania dźwięku, oparty na możliwie najnowocześniejszych urządzeniach głośnikowych. Sercem naszego laboratorium spełniającym ten warunek jest system odsłuchowy w konfiguracji 7.1.4 (siedem systemów głośnikowych otaczających słuchacza w płaszczyźnie poziomej, jeden system subniskotonowy, cztery systemy sufitowe) na bazie koaksjalnych monitorów aktywnych Genelec One wraz ze stacją roboczą DAW (Digital Audio Workstation). Na wyposażeniu pomieszczenia znajduje się również zestaw specjalistycznych mikrofonów, słuchawek oraz sonda natężeniowa Microflown. Aby mieć możliwość kontrolowania ewentualnych zniekształceń dźwięku, powodowanych kompresją i dekompresją, umieszczono tam również wysokiej klasy dwukanałowy analizator audio renomowanej firmy Audio Precision.

Studio ma powierzchnię ok. 30 m2. Adaptacja akustyczna laboratorium została wykonana z użyciem nowoczesnych materiałów, gwarantujących optymalny czas pogłosu. Ściany wytłumione są materiałem o współczynniku absorbcji odpowiednim dla pomieszczeń monitoringu audio. Zakłócenia akustyczne są skutecznie eliminowane przez certyfikowane kotary okienne, wykładzinę podłogową oraz panele sufitowe.

Fot. Kamila Kozioł/ZUT