Konferencja Naukowo-Techniczna Innowacyjne Materiały i Technologie w Elektrotechnice i-MITEL 24.04.2023 14:31

Po kilkuletniej przerwie, spowodowanej pandemią Covid-19, Oddział Gorzowski Stowarzyszenia Elektryków Polskich reaktywował Konferencję Naukowo-Techniczną Innowacyjne Materiały i Technologie w Elektrotechnice i-MITEL.

Tegoroczna XI edycja pt. „Wyzwania w dobie transformacji energetycznej” odbyła się w dniach 12-14 kwietnia w Sulęcinie. Konferencję zorganizowano przy współpracy m.in. Oddziału Szczecińskiego SEP oraz Wydziału Elektrycznego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Problematyka poruszanych tematów obejmowała całokształt zagadnień związanych z innowacyjnymi materiałami i technologiami elektrotechnicznymi związanymi z jakością zasilania, elektromobilnością, magazynowaniem, przetwarzaniem i przesyłaniem energii elektrycznej, inteligentnymi sieciami elektroenergetycznymi oraz efektywnym wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii elektrycznej w kontekście ochrony środowiska naturalnego.

Podczas konferencji Komisja Konkursowa w kategorii Publikacja Młodego Pracownika Nauki pod przewodnictwem Przewodniczącego Komitetu Naukowego prof. dr hab. inż. Ryszarda Strzeleckiego, po wnikliwej analizie wyróżniła 7 najlepszych referatów, spośród których troje wyróżnionych to pracownicy i doktoranci KMiNE.

Nagrody odebrali:

- Michał Cichowicz za referat: „High-Torque Pernament Magnet Synchronous Machine Concept with Magnetic Gearbox for Biomechanical Construction Applications”.  (doktorant w Szkole Doktorskiej w dyscyplinie AEEiTK)

- Kamil Cierzniewski za referat: „Analiza wpływu szerokości oraz kształtu barier magnetycznych na parametry pracy maszyny PMaSyn-RM z dodatkowym źródłem wzbudzenia w wirniku”.  (doktorant w Szkole Doktorskiej w dyscyplinie AEEiTK)

- Paweł Prajzendanc za referat: „Analysis of the effect of changes in the geometry of a hybrid axial flux machine on its performance”. (do niedawna pracownik WE ZUT)

Wśród osób uhonorowanych Medalami SEP za aktywną działalność stowarzyszeniową, propagowanie i aktywne uczestniczenie w Konferencji i-MITEL oraz pracę na rzecz szeroko rozumianej elektrotechniki znaleźli się także trzej pracownicy WE ZUT: prof. dr hab. inż. Stefan Domek, Dziekan WE, dr hab. inż. Krzysztof Okarma, prof. ZUT oraz dr hab. inż. Michał Zeńczak, prof. ZUT.

W drugim dniu Konferencję i-Mitel 2023 podsumował prof. Ryszard Pałka. Dziękując wszystkim osobom zaangażowanym w organizację wydarzenia oraz wszystkim uczestnikom spotkania, zaprosił na kolejną Konferencję i-MITEL, która planowana jest na rok 2025.

Foto: Krzysztof Wincencik / SEP