Kolejny projekt z 7. Programu Ramowego na Wydziale 22.08.2013 10:09

Od 1 sierpnia 2013 roku realizowany jest na Wydziale Elektrycznym kolejny projekt z 7. Programu Ramowego.Projekt zatytułowany „DeICE-UT – Wind turbine blade Anti/De-icing, combined Ultrasonic guided wave and vibration system” finansowany jest w ramach programu szczegółowego Capacities.Konsorcjum realizujące projekt składa się z przedstawicieli zarówno znanych w branży światowych firm takich jak: Alstom Power Ltd (Wielka Brytania), BS Rotor Technic Ltd (Wielka Brytania), Smart Material GmbH (Niemcy), Miyama Composite Materials SA (Grecja), Selftech - Engenharia de Sistemas e Robotica LDA (Portugalia), DTK Electronics OOD (Bułgaria), jak i ośrodków badawczych: TWI Ltd (Wielka Brytania), Brunel University (Wielka Brytania).W ramach DeICE-UT skonstruowany i zbadany zostanie kompleksowy system przeciwdziałający obladzaniu się i, w razie konieczności, usuwający oblodzenie z łopat turbin elektrowni wiatrowych pracujących w surowym klimacie o niskiej temperaturze i dużej wilgotności. W zakresie prac zleconych Wydziałowi Elektrycznemu jest zaprojektowanie i wykonanie prototypów układów zasilających dla ultradźwiękowych układów przeciwdziałających oblodzeniu oraz układów zasilania dla urządzeń generujących wstrząsy przewidziane jako sposób usuwania oblodzenia. Ponadto, pracownicy WE projektować będą układ integrujący systemy pomiarowe z zaprojektowanym systemem przeciwdziałania oblodzeniu tak, aby zapewnić automatyczne utrzymanie łopat w stanie bez oblodzenia. Koordynatorem projektu na ZUT jest dr inż. Krzysztof Jaroszewski z Katedry Automatyki Przemysłowej i Robotyki Wydziału Elektrycznego.