Kolejny pracownik samodzielny na naszym Wydziale 05.01.2016 12:49

17 grudnia 2015 r. Rada Wydziału Elektrycznego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie na podstawie uchwały z dnia 11 grudnia 2015 r. komisji habilitacyjnej powołanej przez Centralną Komisję do Spraw Stopni i Tytułów nadała dr. inż. Marcinowi Hołubowi stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk technicznych, w dyscyplinie elektrotechnika.DSC_0562-kadrKomisję powołano w dniu 4 września 2015 r. w celu przeprowadzenia postępowania habilitacyjnego dr. inż. Marcina Hołuba na podstawie osiągnięcia naukowego „Topologie, właściwości i zastosowania wysokosprawnych, energoelektronicznych układów zasilania reaktorów plazmy nietermicznej.” W skład komisji habilitacyjnej wchodzili:Przewodniczący – prof. Marian Pasko – Politechnika Śląska w Gliwicach,Sekretarz komisji – prof. Stanisław Gratkowski – Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie,Recenzent – prof. Tadeusz Citko – Politechnika Białostocka,Recenzent – prof. Marek Hartman – Akademia Morska w Gdyni,Recenzent – prof. Henryka Stryczewska – Politechnika Lubelska,Członek komisji – prof. Zbigniew Kołaciński – Politechnika Łódzka,Członek komisji – dr hab. Jan Mućko – Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy.Dr hab. inż. Marcin Hołub urodził się 21 lipca 1976 r. w Szczecinie. Jest absolwentem V Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Szczecinie. W 2000 r. ukończył z wyróżnieniem studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Szczecińskiej uzyskując tytuł magistra inżyniera automatyki i robotyki. Stopień doktora nauk technicznych uzyskał w 2004 r. broniąc na Wydziale Elektrycznym Politechniki Szczecińskiej z wyróżnieniem pracę pt. „Switched Reluctance Machine for Flywheel Energy Storage Applications - Control and Supply System”. Promotorem pracy był prof. dr hab. inż. Ryszard Pałka. W latach 2000 – 2003 pracował jako asystent naukowy w Instytucie Maszyn Elektrycznych, Napędów i Kolei na Uniwersytecie Technicznym w Brunszwiku (Niemcy), gdzie był członkiem zespołu badawczego programu DYNASTORE. Następnie w latach 2004 – 2005 pracował jako asystent, a w latach 2005 – 2009 jako adiunkt w Instytucie Elektrotechniki, Zakładzie Maszyn i Napędów Elektrycznych Politechniki Szczecińskiej. Po restrukturyzacji Uczelni, od 2009 pracuje jako adiunkt w Katedrze Elektroenergetyki i Napędów Elektrycznych Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.Badania dr inż. Marcina Hołuba koncentrowały się wokół technologicznych zastosowań systemów plazmy niskotemperaturowej. W swoich badaniach skoncentrował się na energoelektronicznych systemach zasilających dla technologii plazmy nietermicznej, w ciśnieniu atmosferycznym. Badane rozwiązania obejmowały statyczne, wysokonapięciowe źródła napięcia przemiennego oraz źródła o charakterze impulsowym, dla rektorów z barierą dielektryczną oraz dla rozwiązań bezbarierowych. Wyjątkowe, opatentowane rozwiązania zasilaczy znalazły szereg technologicznych zastosowań w systemach ochrony środowiska (usuwanie lotnych związków organicznych, tlenków azotu i siarki), dezodoryzacji, poprawy jakości wody.Obecnie do głównych obszarów prac naukowych dr hab. inż. Marcina Hołuba należą:• zastosowanie nowych topologii układów zasilających oraz nowych technologii półprzewodnikowych (SiC, GaN),• nowe obszary zastosowania systemów plazmy nietermicznej, zwłaszcza w naukach przyrodniczych,• analiza topologii i budowa układów impulsowych o możliwie krótkim czasie trwania impulsów (kilka nanosekund) do zasilania reaktorów bezbarierowych w środowisku wodnym.Poza głównych nurtem badań, dr hab. inż. Marcin Hołub interesuje się problematyką algorytmów modulacji oraz sterowania maszynami elektrycznymi oraz nowatorskimi obszarami zastosowań energoelektroniki.W okresie od uzyskania stopnia doktora dr inż. Marcin Hołub kierował dwoma oraz uczestniczył w siedmiu międzynarodowych projektach naukowo-badawczych oraz dwóch krajowych grantach i projektach naukowo-badawczych. Wyniki prac naukowo-badawczych zostały opublikowane w 51 pracach, z czego 22 jest indeksowanych w bazie WoS. Jako współautor, dr inż. Marcin Hołub uzyskał 5 patentów (w tym patent europejski), jest też współautorem 5 kolejnych zgłoszeń patentowych oraz autorem lub współautorem 6 prac o charakterze aplikacyjnym.Żonaty od 10 lat z Agnieszką, ma córki Marię i Alicję. W chwilach wolnych pasjonują go muzyka, książki i podróże.