Aktualności

Kolejna habilitacja na naszym Wydziale 27.09.2018 14:04

W dniu 27 września 2018 r. Rada Wydziału Elektrycznego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, na podstawie uchwały komisji habilitacyjnej i oceny dorobku naukowego, nadała dr. inż. Przemysławowi Łopato stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk technicznych w dyscyplinie elektrotechnika.
Komisja habilitacyjna, powołana w dniu 11 maja 2018 r. przez Centralną Komisję do Spraw Stopni i Tytułów, składała się z następujących osób:

  • Przewodniczący – prof. dr hab. inż. Andrzej Demenko, Politechnika Poznańska,
  • Sekretarz – dr hab. inż. Jacek Piskorowski, prof. ZUT , ZUT w Szczecinie,
  • Recenzent – prof. dr hab. inż. Jan Sikora, Centrum Badawczo-Rozwojowe Nowoczesnych Technologii, Lublin,
  • Recenzent – dr hab. inż. Bogusław Butryło, prof. PB, Politechnika Białostocka,
  • Recenzent – prof. dr hab. inż. Tadeusz Stepinski, Akademia Górniczo- Hutnicza im. Stanisława Staszica, Kraków,
  • Członek komisji – dr hab. inż. Jacek Starzyński, prof. PW, Politechnika Warszawska,
  • Członek komisji – prof. dr hab. inż. Konstanty Marek Gawrylczyk, ZUT w Szczecinie. 

Dr inż. Przemysław Łopato urodził się w 1979 roku w Szczecinie, gdzie ukończył Technikum Mechaniczno-Energetyczne im. prof. M.T. Hubera. Studia wyższe odbył w latach 1999-2004 na Wydziale Elektrycznym Politechniki Szczecińskiej na kierunku Elektronika i telekomunikacja. Stopień doktora nauk technicznych uzyskał w 2008 r., broniąc na Wydziale Elektrycznym Politechniki Szczecińskiej pracę pt. Inteligentny system wiroprądowego badania niemagnetycznych struktur przewodzących, której promotorem był prof. Tomasz Chady. Obecnie pracuje w Katedrze Elektrotechniki Teoretycznej i Informatyki na stanowisku adiunkta.

Zainteresowania naukowe dr. inż. Przemysława Łopato związane są z elektromagnetycznymi badaniami nieniszczącymi, w szczególności metodą mikrofalową i terahercową, a także techniką wysokich częstotliwości. Dorobek naukowy habilitanta obejmuje ok. 60 prac, w tym 43 indeksowane w bazie Web of Science. W 2018 roku wydał monografię habilitacyjną pt. Detekcja i identyfikacja defektów struktur dielektrycznych i kompozytowych z wykorzystaniem fal elektromagnetycznych w zakresie terahercowym. Uczestniczył w 3 projektach krajowych i w 5 projektach międzynarodowych w 6. i 7. Programie Ramowym.

Dr inż. Przemysław Łopato odbył kilkumiesięczne staże w Centre for Nondestructive Evaluation, Indian Institute of Technology, Madras/Chennai, Indie (w 2012 i 2015 roku) oraz w Nanjing University of Aeronautics and Astronautics, Nanjing, Chiny (w 2014 roku). Za dorobek naukowy dotyczący badania materiałów kompozytowych za pomocą fal elektromagnetycznych w zakresie mikrofalowym i terahercowym autor otrzymał Stypendium MNiSW dla wybitnych młodych naukowców. Otrzymał również nagrodę JM Rektora ZUT za osiągnięcia naukowe. Od bieżącego roku jest członkiem zarządu Polskiego Towarzystwa Badań Nieniszczących i Diagnostyki Technicznej SIMP.

dr hab. inż. Przemysław Łopato