Jubileusz 70. urodzin prof. Ryszarda Pałki 24.04.2023 10:00

W dniu 13 kwietnia 2023 r. podczas XI konferencji naukowo-technicznej i-MITEL 2023, zorganizowanej w Sulęcinie przez Oddział Gorzowski SEP we współpracy m.in. z Wydziałem Elektrycznym ZUT, odbyła się specjalna sesja okolicznościowo-jubileuszowa z okazji 70. urodzin prof. Ryszarda Pałki - kierownika Katedry Maszyn i Napędów Elektrycznych. Przed wygłoszeniem czterech referatów związanych tematycznie z tematyką badawczą Jubilata, przedstawiona została Jego sylwetka naukowa, dokonania, pełnione funkcje oraz wspomnienia wspólnych chwil wśród najbliższych współpracowników z KMiNE. Gratulacje z okazji Jubileuszu w imieniu społeczności akademickiej Wydziału złożył Dziekan WE. Życzenia Jubilatowi złożyli także członkowie Komitetu Organizacyjnego konferencji, pracownicy i doktoranci z macierzystej Katedry licznie biorący udział w obradach oraz prof. Stefan Domek - Dziekan WE w poprzednich kadencjach, gdy prof. Pałka pełnił funkcję Prodziekana.

Prof. dr hab. inż. Ryszard Pałka jest cenionym w kraju i za granicą specjalistą w zakresie napędów, silników i innych maszyn elektrycznych. Od wielu lat kieruje zbudowanym przez siebie zespołem pracowników Katedry Maszyn i Napędów Elektrycznych, w którym realizowane były liczne projekty naukowe finansowane ze źródeł zewnętrznych, w tym w ramach programów europejskich. Był kierownikiem oraz wykonawcą w projektach Narodowego Centrum Nauki, jak również współautorem kilku zgłoszeń patentowych m.in. dotyczących nowoczesnych silników elektrycznych. Współpracuje z zagranicznymi ośrodkami naukowymi (Niemcy, Włochy, Wielka Brytania, Korea, Chiny i Indie).

Pełnił On w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie funkcję Prorektora ds. Organizacji i Rozwoju Uczelni, a wcześniej funkcję Prodziekana ds. Kształcenia Wydziału Elektrycznego Politechniki Szczecińskiej. W latach 2019-2020 był też członkiem pierwszej Rady Uczelni. Obecnie na Uczelni pełni rolę Rzecznika Akademickiego (Ombudsmana), a także Przewodniczącego Komisji ds. Nagród i Odznaczeń. \

Profesor Ryszard Pałka reprezentuje także Uczelnię w licznych gremiach zewnętrznych m.in. Radzie Doskonałości Naukowej, Societas Humboldtiana Polonorum (w latach 2016–2019 jako wiceprezes), Komitecie Elektrotechniki PAN; jest również wiceprzewodniczącym Komisji Nauk Elektrycznych Oddziału Poznańskiego PAN oraz Oddziału Szczecińskiego PTETiS. Jest także członkiem Zarządu International Maglev Board (od 2018 r.) oraz Przewodniczącym Rady Muzeum Techniki i Komunikacji Zajezdnia Sztuki w Szczecinie.

Gratulujemy pięknego Jubileuszu, życząc wielu lat kolejnych sukcesów!

Foto: Krzysztof Wincencik, Krzysztof Woliński