Immatrykulacja studentów I roku 13.10.2014 15:16

11 października odbyła się uroczysta immatrykulacja 274 studentów pierwszego roku studiów stacjonarnych pierwszego stopnia kierunków: automatyka i robotyka, elektrotechnika i teleinformatyka oraz 127 studentów pierwszego roku studiów niestacjonarnych pierwszego i drugiego stopnia kierunku elektrotechnika. Władze uczelni reprezentował Prorektor ds. organizacji i rozwoju, prof. dr hab. inż. Ryszard Pałka.Dziekan, prof. dr hab. inż. Stefan Domek, witając przybyłych na uroczystość studentów powiedział m.in.: Wydział, który wybraliście jest jednym z dziesięciu wydziałów naszej uczelni i jednym z trzech, które istnieją od chwili jej powstania w 1946 roku. Jest też jednym z najsilniejszych wydziałów pod względem poziomu prowadzonych badań naukowych i dydaktyki, mającym nowoczesną bazę laboratoryjną i dydaktyczną, czego przykładem jest nowo otwarte audytorium, w którym się znajdujemy, największe na uczelni i jedno z największych w Szczecinie.Podjęliście ambitną decyzję i zdecydowaliście się na studia na naszym Wydziale. Studia techniczne kształcą specjalistów inżynierów, którzy są bardzo poszukiwani na rynku współczesnych, zaawansowanych technologii. Mimo, że są relatywnie trudniejsze od studiów na kierunkach humanistycznych, stać się mogą dla Was wielką przygodą intelektualną i przynieść Wam ogromną satysfakcję. Satysfakcję tym większą im aktywniej wykorzystacie możliwości, jakie Wam oferujemy.Odnawialne źródła energii, nowoczesne przetworniki energii elektrycznej, metody elektromagnetycznych badań nieniszczących, ekologiczne źródła światła, technologia zimnej plazmy, komputerowe systemy sterowania i nadzoru w technice i medycynie, roboty przemysłowe i mobilne, fotonika, technika światłowodowa, cyfrowe przetwarzanie sygnałów, telemetria, telewizja cyfrowa ultra wysokiej rozdzielczości, aplikacje sieciowe i mobilne, to tylko niektóre z przykładów współczesnych obszarów intensywnych badań w tej dziedzinie prowadzonych na świecie.Wszystkie te zagadnienia obecne są zarówno w badaniach naukowych jak i w dydaktyce na naszym Wydziale. Nasi pracownicy realizują wiele projektów badawczych w tych nowoczesnych obszarach i współpracują z wieloma ośrodkami naukowymi i przedsiębiorstwami w kraju i na świecie. Dzięki temu nasi studenci mogą korzystać z dobrze wyposażonych laboratoriów i poznawać najnowsze osiągnięcia techniki.Dążymy do tego aby nasi absolwenci, uzyskując tytuł zawodowy inżyniera, a jeszcze bardziej magistra inżyniera lub doktora nauk technicznych, znali najważniejsze osiągnięcia w zakresie teorii i najnowsze dokonania w rozwoju technologii, ale przede wszystkim aby byli otwarci na nowości i potrafili się ich uczyć. Jak do tej pory nam się udawało, czego potwierdzeniem są coroczne ankiety przeprowadzane wśród naszych absolwentów. Według nich 90% absolwentów Wydziału znajduje pracę w zawodzie bezpośrednio po ukończeniu studiów, a ponad 80% ocenia, że zostali dobrze do tej pracy przygotowani. Jestem przekonany, że w czasie studiów, które właśnie rozpoczynacie zdobędziecie kompetencje wystarczające do rozpoczęcia w przyszłości ciekawej, twórczej i dobrze płatnej pracy, i że za kilka lat to Wy będziecie kreatorami rozwoju gospodarczego, liderami innowacji i twórcami potencjału intelektualnego Szczecina, regionu i kraju.Prodziekan ds. organizacji i rozwoju, dr inż. Marcin Hołub, w krótkiej prezentacji opowiedział o możliwościach i szansach, jakie daje podjęcie studiów na Wydziale Elektrycznym. Zachęcał do pełnego wykorzystania czasu studiów, tak aby pozostał on w pamięci na długie lata.W dalszej części uroczystości Prorektor ds. organizacji i rozwoju, prof. dr hab. inż. Ryszard Pałka wręczył listy gratulacyjne Rektora studentom naszego Wydziału, którzy uzyskali najlepsze wyniki w nauce w minionym roku akademickim. Otrzymali je:

• Mateusz Spychała, student IV roku studiów stacjonarnych I stopnia AiR
  • Tomasz Chłopek, student III roku studiów stacjonarnych I stopnia EiT
  • Jan Kotwas, student II roku studiów stacjonarnych I stopnia E
  • Paweł Gajzler, student II roku studiów stacjonarnych I stopnia TI

W najważniejszej części tej uroczystości, immatrykulacji, Prorektor ds. organizacji i rozwoju, prof. dr hab. inż. Ryszard Pałka wspólnie z dziekanem wydziału prof. dr hab. inż. Stefanem Domkiem wręczyli studentom listy immatrykulacyjne potwierdzające przystąpienie do społeczności akademickiej.Po wręczeniu listów, dr inż. Witold Mickiewicz z Katedry Inżynierii Systemów, Sygnałów i Elektroniki wygłosił interesujący wykład pt. „Inżynieria dźwięku - technika, sztuka, interdyscyplinarność”.Uroczystość uświetniły, tradycyjnie już, pieśni akademickie w wykonaniu Chóru Akademickiego ZUT w Szczecinie imienia prof. Jana Szyrockiego. Dziekan dodał, że nagrania te zostały zrealizowane na naszym wydziale, w laboratorium inżynierii dźwięku.