Aktualności

IEEE NTech 2018 18.12.2018 11:53

W dniach 26 – 30 listopada przedstawiciele IEEE Student Branch z całej Polski wzięli udział w projekcie IEEE NTech 2018, zorganizowanym przezIEEE Young Professionals Poland. Reprezentantem IEEE Student Branch ZUT Szczecin był jego obecny przewodniczący Karol Mazaraki – student czwartego roku kierunku automatyka i robotyka.

Dzień 1.

Pierwszego dnia wycieczki studenci zawitali w Dreźnie. Odwiedzone zostały placówki Infineon Technologies Dresden GmbH oraz Fraunhofer Center Nanoelectronic Technologies. Firma Infineon jest jednym z liderów na rynku w dziedzinie innowacyjnych badań oraz produkcji półprzewodników. Oferuje ponad 400 rodzajów różnych produktów, które powstają przy wykorzystaniu technologii produkcyjnych opartych na waflach krzemowych 200 mm i 300 mm.

Dzień 2.

Uczestnicy mieli niesamowitą możliwość udziału w targach SPS IPC DRIVES 2018 Nuremberg, czyli jednych z największych targów przemysłu 4.0 w Europie. Prezentowane na nich produkty obejmowały zarówno proste elementy elektroniczne, jak i pełne rozwiązania końcowe. Była to świetna okazja do zapoznania się z najnowszymi trendami panującymi m.in. w automatyce, działach kontroli produkcji, interfejsach HMI czy komunikacji przemysłowej.

Dzień 3.

Wizyta w siedzibie firmy GE Additive Germany GmbH w Garching przybliżyła proces zautomatyzowanego wytwarzania elementów kompozytowych. Centrum współpracuje z zespołami technologicznymi w firmach GE na całym świecie, zapewniając skuteczne przejście przełomowych innowacji z laboratorium do zaawansowanych produktów i usług. Następnym punktem programu była wizyta w siedzibie firmy Intel Deutschland GmbH w Neubiberg. Aktualnie głównym tematem tamtejszych badań jest rozwój łączności bezprzewodowej 5G. Prace dotyczą również pojazdów autonomicznych oraz dronów.

Dzień 4.

Zafascynowani możliwością wytwarzania energii z syntezy termojądrowej, uczestnicy odwiedzili Max Planck Institute for Plasma Physics. Była to okazja do porozmawiania z pracownikami, a także zobaczenia na własne oczy tamtejszych laboratoriów. Przeprowadzony wykład przybliżył proces pozyskiwania energii, który odbywa się wewnątrz urządzenia o nazwie tokamak. Podczas wizyty w DLR (Niemiecka Agencja Kosmiczna) miało miejsce zwiedzanie m.in. centrum rozwoju, w którym trwają prace nad robotami mającymi operować w kosmosie, czy Niemieckiego Centrum Kontroli Lotów Kosmicznych.

Dzień 5.

Ostatniego dnia odwiedzone zostały dwie siedziby firmy IFM Electronic w Kressbronn am Bodensee oraz Tettnang. Jest to firma działająca w ponad 70 krajach na całym świecie. Posiada ponad 400 patentów związanych z przemysłem automatyki. IFM to światowy lider w opracowywaniu i produkcji czujników procesowych, kabli i systemów sterowania. Produkowany sprzęt jest używany do automatyzacji i optymalizacji różnych procesów przemysłowych. Studenci zostali oprowadzeni po liniach montażowych, a także laboratoriach. Z bliska zobaczyli najnowsze rozwiązania techniczne umożliwiające maksymalizację produkcji, a także zapewniające najwyższą jakość i niezawodność produktów. Ostatnim punktem programu było zwiedzenie Zeppelin Museum Friedrichshafen.

Autor: Karol Mazaraki