Habilitacja na Wydziale 27.04.2012 11:51

W czwartek, 26 kwietnia 2012 r. Rada Wydziału Elektrycznego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie na podstawie oceny dorobku naukowego habilitanta i rozprawy habilitacyjnej, pt. Analiza i synteza wybranych układów ekranujących pola elektromagnetyczne niskiej i średniej częstotliwości, oceny przebiegu kolokwium habilitacyjnego oraz po wysłuchaniu wykładu habilitacyjnego nadała dr. inż. Marcinowi Ziółkowskiemu stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk technicznych, w dyscyplinie elektrotechnika.Recenzentami monografii habilitacyjnej oraz dorobku naukowego i dydaktycznego byli:

• prof. dr hab. inż. Andrzej Brykalski, Wydział Elektryczny ZUT,
  • prof. dr hab. inż. Zbigniew Piątek, Politechnika Częstochowska,
  • prof. dr hab. inż. Kazimierz Zakrzewski, Politechnika Łódzka,
  • prof. dr hab. inż. Paweł Zimny, Politechnika Gdańska.

Dr inż. Marcin Ziółkowski urodził się 4 listopada 1977 roku w Szczecinie. W latach 1984–1992 uczęszczał do szkoły podstawowej w Trzebieży. W 1996 roku ukończył V Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie. W latach 1996–2001 studiował na Wydziale Elektrycznym Politechniki Szczecińskiej na kierunku Elektronika i Telekomunikacja. 26 czerwca 2001 roku uzyskał tytuł magistra inżyniera, otrzymując dyplom ukończenia studiów z wynikiem bardzo dobrym. 1 października 2001 roku rozpoczął pracę jako doktorant w Katedrze Elektrotechniki Teoretycznej i Informatyki. W dniu 13 kwietnia 2006 roku na Wydziale Elektrycznym PS obronił z wyróżnieniem rozprawę doktorską p.t. „Bierne i dynamiczne ekranowanie pól elektromagnetycznych niskiej i średniej częstotliwości” (promotor: prof. S. Gratkowski). Zasadniczym rozdziałem rozprawy było opracowanie metody optymalizacji ekranów biernych pola magnetycznego z wykorzystaniem algorytmów genetycznych. Następnie przez 18 miesięcy pracował w firmie badawczo-eksperckiej NDT Consultants Ltd., w Wielkiej Brytanii. Od 1 lutego 2008 roku został zatrudniony na stanowisku asystenta w Katedrze Elektrotechniki Teoretycznej, na Wydziale Elektrycznym PS, a od 1 lipca na stanowisku adiunkta. We wrześniu 2011 wydana została jego monografia habilitacyjna p.t. „Analiza i synteza wybranych układów ekranujących pola elektromagnetyczne niskiej i średniej częstotliwości”, (Wydawnictwo Uczelniane Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie). Jego zainteresowania naukowe dotyczą zagadnień odwrotnych w Magnetycznej Tomografii Indukcyjnej, optymalizacji układów elektromagnetycznych, różnych metod ekranowania pól elektromagnetycznych, a także ultradźwiękowych metod badań nieniszczących. Od roku 2008 jest żonaty z Aleksandrą.Jego hobby to muzyka oraz żeglarstwo morskie.