Aktualności

Habilitacja dr. inż. Witolda Mickiewicza 26.02.2020 14:36

W dniu 24 lutego 2020 r. Senat Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, na podstawie uchwały komisji habilitacyjnej i oceny dorobku naukowego, nadał <strong>dr. inż. Witoldowi Mickiewiczowi</strong> stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie automatyka, elektronika i elektrotechnika.

Dr hab. inż. Witold MickiewiczDr hab. inż. Witold Mickiewicz uzyskał tytuł magistra inżyniera elektroniki i telekomunikacji w roku 1994 na Wydziale Elektrycznym Politechniki Szczecińskiej. Równolegle z pracą w charakterze asystenta w Zakładzie Cybernetyki i Elektroniki Instytutu Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki WE ukończył studia na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej im. I.J.Paderewskiego w Poznaniu. Doktoryzował się w dyscyplinie elektrotechnika na macierzystym Wydziale w roku 1999, gdzie do dnia dzisiejszego pracuje jako adiunkt

Jego praca naukowa, której uwieńczeniem jest stopień doktora habilitowanego, dotyczyła inwazyjnych i bezinwazyjnych metod pomiarowych w obrazowaniu wektorowego pola akustycznego. Jest to obszar badań, który zapoczątkował twórca szkoły wektorowej analizy i obrazowania pola akustycznego prof. Stefan Weyna z Wydziału Techniki Morskiej i Transportu ZUT, z którym Habilitant współpracuje od ponad 10 lat. Pomoc Pana Profesora w osiągnięciach dra Mickiewicza trudno przecenić. W ramach prac nad habilitacją dr Mickiewicz rozwinął i zautomatyzował metody pomiaru i wizualizacji ewolucji przepływów masowych i akustycznych z wykorzystaniem techniki pomiaru natężenia dźwięku oraz zaadaptował laserowy systemu PIV do pomiarów fal akustycznych dzięki technice phase-locked PIV i synchronizacji z sygnałem wymuszającym bądź sygnałem bezpośrednio generowanym przez badany proces. Rozwijane metody mają duży potencjał poznawczy i były w pewnym stopniu niedowartościowane w zakresie metrologii akustycznej. Dzięki opracowaniu nowoczesnych metod pomiarowych akustycznego pola wektorowego istnieje duże prawdopodobieństwo znalezienia ich nowych zastosowań w wielu dziedzinach techniki. Przedstawione w habilitacji rozwiązania mają przede wszystkim umożliwiać odkrywanie nowych mechanizmów generacji, rozchodzenia się i rozpraszania energii akustycznej. Jest to bardzo istotne w kontekście walki z hałasem w środowisku. Większa świadomość powyższych mechanizmów powinna mieć również wpływ na projektowanie nowych urządzeń technicznych charakteryzujących się niższym poziomem niepożądanej emisji akustycznej.

Dr hab. inż. Witold Mickiewicz prowadzi również badania w zakresie implementacji algorytmów DSP w strukturach programowalnych (CPLD i FPGA) i mikrokontrolerach oraz w zakresie uprzestrzenniania pola akustycznego przy odsłuchu słuchawkowym z wykorzystaniem cyfrowego przetwarzania sygnałów. Ważnymi osiągnięciami są również prace z pogranicza techniki i reżyserii dźwięku. Dr hab. Mickiewicz jest praktykującym realizatorem nagrań muzyki klasycznej, ma w swoim dorobku m.in. 3 płyty długogrające zrealizowane dla Filharmonii Szczecińskiej, 2 płyty Chóru Akademii Morskiej w Szczecinie oraz kilka płyt z dokonaniami artystycznymi wykładowców Akademii Sztuki w Szczecinie. Zajmował się zarówno problematyką pomiarów w akustyce pomieszczeń jak i metodami rejestracji nagrań dwu- i wielokanałowych. Jest członkiem Audio Engineering Society.

Poza działalnością naukową prowadzi aktywną działalność dydaktyczną, starając się angażować do pracy naukowej studentów i doktorantów. Wyrazem tego jest promotorstwo kilkudziesięciu prac dyplomowych inżynierskich i magisterskich, z których 3 zostały uznane za najlepsze prace dyplomowe bronione w poszczególnych latach na Wydziale Elektrycznym ZUT.

W latach 2002-2008 pełnił przez dwie kadencje funkcję prodziekana ds. nauczania na WE ZUT. Jest zaangażowany w tworzenie stale zmieniającej się oferty dydaktycznej WE ZUT (zarówno w języku polskim jak i angielskim) oraz bazy naukowo-dydaktycznej Wydziału – jest projektantem i nadzorował wykonanie Laboratorium Akustyki i Technologii Nagrań Dźwiękowych WE ZUT. Za działalność naukową, dydaktyczną i organizacyjną został odznaczony brązowym Krzyżem Zasługi i dwukrotnie nagrodami Rektora ZUT.

Z żoną Euniką ma córkę i dwóch synów. W wolnym czasie ciągle jeszcze grywa na trąbce, jest fanem siatkówki i skoków narciarskich i z zapałem uprawia narciarstwo zjazdowe.