Aktualności

Habilitacja dr. inż. Rafała Osypiuka 21.03.2024 12:43

W dniu 21 marca 2024 r. Rada Dyscypliny Naukowej automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie nadała dr. inż. Rafałowi Osypiukowi stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych, w dyscyplinie automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne.


Dr hab. inż. Rafał Osypiuk jest pracownikiem naukowym Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie od 1999 roku. W latach 1999-2004 pracował na stanowisku asystenta, a od roku 2004 na stanowisku adiunkta, początkowo w Zakładzie Automatyki, Instytutu Automatyki Przemysłowej, Politechniki Szczecińskiej, a następnie w Katedrze Automatyki i Robotyki na Wydziale Elektrycznym ZUT. Pracę doktorską zatytułowaną „Wielopętlowy odporny układ regulacji n-MFC (Model-Following Control) w zastosowaniu do sterowania manipulatorem szeregowym” obronił w roku 2004.


Zainteresowania naukowe dr. hab. inż. Rafała Osypiuka obejmują odporne układy sterowania pozycją oraz momentem i siłą w robotyce przemysłowej. Główna oś tematyczna Jego prac badawczych powstała we współpracy z zagraniczną jednostką. Kilkuletni pobyt badawczy w Institut für Robotik und Prozessinformatik na TU Braunschweig realizowany był w ramach stypendiów DAAD oraz grantu MNiSW wsparcia międzynarodowej mobilności naukowców. W ramach tych działań powstał szereg rozwiązań dla nieliniowego i niestacjonarnego problemu, jakim jest siłowa interakcja robota z otoczeniem. Jednym z ważniejszych aspektów dotychczas prowadzonej działalności naukowej Habilitanta było opracowanie nowych układów regulacji, wprowadzenie sztucznej (sterowanej) podatności w strukturę robota, czy poprawa własności dynamicznych dla komercyjnych czujników momentów i sił. Wszystkie nowe koncepcje zostały zaimplementowane i poddane eksperymentalnej weryfikacji na stanowiskach zrobotyzowanych.


W ramach swojej działalności naukowej dr hab. inż. Rafał Osypiuk realizował projekty z partnerami z przemysłu. Aktywność ta zaowocowała powstaniem kilku nowych rozwiązań technologicznych z ochroną patentową w Unii Europejskiej i USA. Zakończone z sukcesem procesy komercjalizacji i certyfikacji nowych wynalazków, pozwoliły wprowadzić na rynek szereg innowacyjnych produktów w ponad 50 krajach. Poza działalnością naukową Habilitant angażuje się w popularyzację nauki. Od ponad 10 lat jest On opiekunem koła naukowego SARIS, które wielokrotnie zdobywało pierwsze nagrody w konkursach ogólnopolskich. Od początku swojej kariery zawodowej dr hab. inż. Rafał Osypiuk jest odpowiedzialny za rozwój kierunku automatyka i robotyka, angażując się obok dydaktyki w projektowanie i przygotowanie stanowisk laboratoryjnych, wyposażonych w nowoczesne systemy robotyki.


Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.