Habilitacja dr. inż. Krzysztofa Okarmy 07.02.2013 12:32

7 lutego 2013 r. Rada Wydziału Elektrycznego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, na podstawie uchwały komisji habilitacyjnej powołanej w dniu 9 listopada 2012 r. przez Centralną Komisję do Spraw Stopni i Tytułów w celu przeprowadzenia postępowania habilitacyjnego, na podstawie jednotematycznego cyklu 14 publikacji pt. „Wybrane zagadnienia optymalizacji metod obiektywnej oceny jakości obrazów w aspekcie korelacji z ocenami subiektywnymi”, nadała dr. inż. Krzysztofowi Okarmie stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk technicznych, w dyscyplinie automatyka i robotyka.Komisja habilitacyjna składała się z następujących osób:

1. prof. dr hab. inż. Jerzy Klamka, Politechnika Śląska w Gliwicach – przewodniczący,
  2. prof. dr hab. inż. Zbigniew Emirsajłow, ZUT w Szczecinie – sekretarz,
  3. prof. dr hab. inż. Marian Adamski, Uniwersytet Zielonogórski – recenzent,
  4. prof. dr hab. inż. Ryszard S. Choraś, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy – recenzent,
  5. prof. dr hab. inż. Adam Krzyżak, ZUT w Szczecinie – recenzent,
  6. prof. dr hab. inż. Andrzej Bartoszewicz, Politechnika Łódzka – członek,
  7. prof. dr hab. inż. Stanisław Bańka, ZUT w Szczecinie – członek.

[singlepic id=512 w=320 h=240 float=left] Dr inż. Krzysztof Okarma urodził się 22 marca 1975 r. w Szczecinie. Jest absolwentem IV Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa w Szczecinie. Studia wyższe odbył w latach 1994 – 1999 na Wydziale Elektrycznym Politechniki Szczecińskiej na kierunku Elektronika i telekomunikacja, w 2001 roku ukończył również jednolite studia magisterskie na Wydziale Informatyki PS - kierunek Informatyka (specjalność: Techniki multimedialne). Od 1998 roku pełnił obowiązki asystenta-stażysty w Zakładzie Teorii Sygnałów w ówczesnym Instytucie Elektroniki, Informatyki i Telekomunikacji, a w 1999 r. został zatrudniony na stanowisku asystenta. W 2003 roku ukończył studia doktoranckie oraz obronił rozprawę doktorską pt. „Zastosowanie okien czasowych o małej złożoności obliczeniowej w cyfrowym przetwarzaniu sygnałów”, której promotorem był prof. dr hab. inż. Jan Purczyński, a następnie został zatrudniony na stanowisku adiunkta w Katedrze Przetwarzania Sygnałów i Inżynierii Multimedialnej. W kadencji 2008-2010 został powołany na Kierownika Studiów Niestacjonarnych, przez kolejne 2 lata pełnił funkcję Prodziekana ds. Studenckich, a w kadencji 2012-2016 jest Prodziekanem ds. Nauczania na Wydziale Elektrycznym ZUT w Szczecinie.Zainteresowania naukowe dr. inż. Krzysztofa Okarmy związane są z zastosowaniami algorytmów analizy obrazu w szczególności oceny ich jakości, a także z technikami wizyjnymi stosowanymi w automatyce, robotyce i mechatronice, jak również algorytmami cyfrowego przetwarzania sygnałów. Łączny dorobek naukowy dr. inż. Krzysztofa Okarmy po uzyskaniu stopnia naukowego doktora, obejmuje ok. 130 publikacji, w tym 75 w czasopismach naukowych z „listy MNiSW”. 26 spośród prac jest indeksowanych w bazie ISI Web of Science, w tym 8 w czasopismach z bazy JCR posiadających współczynnik Impact Factor. Były one już kilkadziesiąt razy cytowane, także przez autorów zagranicznych, co pozwoliło uzyskać indeks Hirscha równy 4 (wg Web of Science). Ponadto Habilitant brał czynny udział w licznych krajowych i międzynarodowych, 4-krotnie pełniąc rolę przewodniczącego sesji oraz będąc członkiem komitetów naukowych 7 konferencji międzynarodowych (w tym 6 zagranicznych). Był także recenzentem kilkudziesięciu artykułów zgłaszanych do redakcji zagranicznych czasopism oraz konferencji naukowych z zakresu przetwarzania i analizy obrazów, co świadczy o uznaniu jego kompetencji również na arenie międzynarodowej. Jest również współautorem 1 zgłoszenia patentowego oraz był głównym wykonawcą w dwóch grantach finansowanych przez MNiSW.Dr inż. Krzysztof Okarma brał czynny udział w pracach organizacyjnych, m.in. jako współautor wniosku oraz studium wykonalności projektu „Badawczo-Dydaktyczne Centrum Nowoczesnych Technologii Multimedialnych Politechniki Szczecińskiej” dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach ZPORR, współtwórca studiów podyplomowych „Technologie WWW”, wykazując również zaangażowanie w utworzenie nowego kierunku studiów na Wydziale – Teleinformatyki. Był również opiekunem kilkudziesięciu prac magisterskich oraz kilku inżynierskich, pełni również rolę promotora pomocniczego w jednym przewodzie doktorskim.Za osiągnięcia naukowe i organizacyjne w latach 2007 – 2012 otrzymał łącznie 6 nagród JM Rektora.Jest żonaty, ma syna w wieku przedszkolnym.