Habilitacja dr. inż. Andrzeja Ziółkowskiego 09.11.2023 14:00

W dniu 9 listopada 2023 r. Rada Dyscypliny Naukowej automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie nadała dr. inż. Andrzejowi Ziółkowskiemu stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych, w dyscyplinie automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne.

Dr hab. inż. Andrzej Ziółkowski jest pracownikiem naukowym Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie od 2007 roku. W latach 2007-2008 pracował na stanowisku asystenta a od roku 2009 na stanowisku adiunkta, początkowo w Zakładzie Telekomunikacji Optycznej i Fotoniki Instytutu Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki a następnie w Katedrze Telekomunikacji i Fotoniki na Wydziale Elektrycznym ZUT. Pracę doktorską zatytułowaną „Nieliniowa propagacja światła w fotorefrakcyjnym falowodzie planarnym na wielokrotnych studniach kwantowych” obronił z wyróżnieniem na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej w roku 2008.

Zainteresowania naukowe dr. hab. inż. Andrzeja Ziółkowskiego obejmują poszukiwanie i charakteryzację nowych nieliniowych materiałów optycznych oraz ich wykorzystanie do wytwarzania rekonfigurowalnych obwodów optycznych oraz do przełączania i przetwarzania sygnałów świetlnych. Główną oś tematyczną Jego prac badawczych stanowią optycznie indukowane zjawiska fizyczne w objętościowych materiałach półprzewodnikowych takich jak GaAs, AlGaAs i InP oraz w strukturach wielokrotnych studni kwantowych wytwarzanych w oparciu o te materiały. Jednym z ważniejszych aspektów dotychczas prowadzonej działalności naukowej Habilitanta było rozwinięcie szeregu zaawansowanych narzędzi numerycznych umożliwiających wgląd w dynamikę nieliniowych procesów fizycznych zachodzących podczas propagacji światła w półprzewodnikach fotorefrakcyjnych.

W ramach swojej działalności naukowej dr hab. inż. Andrzej Ziółkowski realizował projekty o charakterze zarówno teoretycznym jak i eksperymentalnym, współpracując z grupami badawczymi takich ośrodków jak: Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki w Warszawie, Wydział Fizyki Politechniki Warszawskiej, Instytut Fizyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Poza działalnością naukową Habilitant angażuje się w popularyzację nauki, prowadzi wykłady otwarte dla młodzieży, był członkiem komitetów organizacyjnych pięciu edycji Polskiej Konferencji Optycznej oraz międzynarodowych warsztatów naukowych Nonlinear Optics Applications. Od momentu utworzenia na Wydziale Elektrycznym Laboratorium Technologii Teleinformatycznych i Fotoniki opiekuje się powstałą w ramach tego projektu Pracownią Urządzeń Fotonicznych. W latach 2019 – 2023 wchodził w skład Rady Dyscypliny Naukowej Automatyka, Elektronika i Elektrotechnika w ZUT.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Zdjęcie przedstawia doktora habilitowanego inżyniera Andrzeja Ziółkowskiego