Gmach Wydziału Elektrycznego Skarbem Architektury Szczecina 21.11.2011 13:56

19 listopada 2011 r. w Klubie 13 Muz miało miejsce uroczyste zakończenie piątej już edycji szczecińskiego festiwalu architektonicznego Westival - Sztuka Architektury 2011.Podczas gali odbyło się podsumowanie plebiscytu Skarby Architektury Szczecina, który Gazeta Wyborcza przeprowadziła wraz ze szczecińskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich. Celem plebiscytu było zauważenie cennych a nieznanych obiektów albo takich, które choć znane, nie są doceniane.Miło nam poinformować, że w kategorii "Przedwojenne obiekty użyteczności publicznej" zwyciężył gmach Wydziału Elektrycznego. Powstały w latach 1900-1901 budynek to najstarszy obiekt ZUT. Wraz z gmachami Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej oraz Rektoratu tworzy monumentalny zespół zabudowy z kompleksem zieleni (15 gatunków ozdobnych roślin). Budynek Wydziału Elektrycznego posiada unikatowe w skali miasta dekoracje elewacji wykonanej z białej cegły ceramicznej. W partii wejściowej po obu stronach portyku, na kolumnach ustawione są pełnoplastyczne rzeźby uskrzydlonych gryfów.