Festiwal Nauki i Noc Naukowców 01.10.2012 15:31

W dniu 28 września 2012r., przeprowadzona została na Wydziale Elektrycznym ZUT akcja promująca naukę – Festiwal Nauki oraz pracę naukowca – Noc Naukowców. W ramach obu tych połączonych imprez Festiwalu Nauki i Nocy Naukowców tłumnie przybyła młodzież wraz z opiekunami uczestniczyli w czterech przygotowanych przez pracowników Wydziału Elektrycznego wykładach, były to:

• Elektronika i komputer w inżynierii dźwięku poprowadzony przez dra inż. Witolda Mickiewicza,
  • Roboty w przestrzeni kosmicznej, poprowadzony przez dra inż. Tomasza Barcińskiego,
  • Ja, Ty, My w Cyberprzestrzeni!?, poprowadzony przez dra inż. Mirosława Będzaka,
  • Fale elektromagnetyczne w służbie człowieka, poprowadzony przez dra inż. Przemysława Łopato.

Podczas wykładów zaprezentowane zostały najnowsze zdobycze elektroniki i techniki komputerowej wykorzystywane przy realizacji nagrań dźwiękowych. Uczestnicy mogli prześledzić poszczególne etapy tworzenia nagrania dźwiękowego począwszy od rejestracji dźwięków na komputerze poprzez ich edycję, miks i finalny mastering. Przedstawiono także interesujące zagadnienia związane z ich budową, sterowaniem i eksploatacją satelitów kosmicznych. Przeprowadzono również pokaz włamania do systemu komputerowego przez Internet, czyli omówiono, co może malware (szkodliwe oprogramowanie: wirusy, trojany, bonety, …), a co cyberprzestępca. Zaprezentowano praktyczny pokaz ochrony zasobów komputera. Zaprezentowano różnorodne zastosowania fal elektromagnetycznych z zakresu mikrofalowego, terahercowego i podczerwieni we współczesnym świecie. Przedstawiane zagadnienia dotyczyły komunikacji bezprzewodowej, techniki radarowej oraz badań nieniszczących materiałów i urządzeń.Ponadto przez sześć godzin trwania imprez w budynku Wydziału Elektrycznego przy ul. 26 – go Kwietnia 10, funkcjonowało pięć sal laboratoryjnych:

• Laboratorium inżynierii dźwięku i ambiofonii, gdzie prowadził pokazy dr inż. Eugeniusz Kornatowski,
  • Laboratorium manipulatorów przemysłowych i robotów mobilnych, gdzie prowadził pokazy dr inż. Rafał Osypiuk, z pomocą doktoranta mgra inż. Amadeusza Fedusa,
  • Telewizyjne studio badań podstawowych, gdzie prowadził pokazy dr inż. Przemysław Mazurek,
  • Pracownia urządzeń fotonicznych, gdzie prowadzili pokazy dr inż. Andrzej Ziółkowski i dr inż. Marek Wichtowski, z doktorantem mgrem inż. Błażejem Jabłońskim,
  • Laboratorium technologii teleinformatycznych, gdzie prowadził pokazy dr inż. Grzegorz Żegliński.

Nad sprawną koordynacją przebiegu imprez czuwała mgr Marzena Olszewska wspomagana przez doktorantów mgra inż. Maję Kocoń i mgra inż. Michała Brasela.Ponadto na Wydziale Elektrycznym można było spróbować swoich sił w montażu układów elektronicznych; pod nadzorem doktorantów mgra inż. Piotra Okoniewskiego i mgra inż. Sławomira Koconia liczna grupa odwiedzającej nie tylko młodzieży montowała elektroniczne kostki do gry. Uczestnik zabawy, który wykonał poprawnie swój układ w najkrótszym czasie został nagrodzony telefonem komórkowym SonyEricsson Xperia Ray przekazanym przez organizatorów Nocy Naukowców.W ramach Nocy Naukowców pracownicy, doktoranci i studenci Wydziału Elektrycznego prezentowali szerokiemu gronu zainteresowanych odwiedzających nasze atrakcje: Laboratorium Wysokich Napięć, gdzie „pioruny generował” dr inż. Marek Zenker, oraz w „Sferze Techno*Logicznej: bioloidy, ciecz ferromagnetyczną, lampę plazmową, jonolot, głośnik plazmowy, drabinkę Jacoba, system sterowania odwróconym wahadłem, układy automatycznego sterowania modelami obiektów takich jak dźwig, czy winda. W strefie tej można było także spróbować swoich sił w grze na automacie skonstruowanym przez studenta Wydziału Elektrycznego i wygrać telefon komórkowy SonyEricsson Xperia Ray. Nad pokazami w Strefie Techno*Logicznej czuwali dr inż. Tomasz Jakubowski, dr inż. Tomasz Barciński i dr inż. Krzysztof Jaroszewski, z pomocą licznej grupy doktorantów: mgra inż. Andrzeja Szulety, mgra inż. Michała Bonisławskiego, mgra inż. Adama Łukomskiego, absolwenta mgra inż. Grzegorza Terleckiego, i studentów: inż. Piotra Doroszko, inż. Oskara Aksnina i inż. Dawida Kuszmierka.Ponadto proste układy elektroniczne w „DUTekZone” pomagali budować dzieciom: dr inż. Marcin Wardach i mgr inż. Rafał Piotuch, a w „Zakątku Europejskim” doktoranci Wydziału Elektrycznego: mgr inż. Michał Balcerak i mgr inż. Marcin Marcinek prezentowali urządzenia i procesy zaprojektowane w Katedrze Elektroenergetyki i Napędów Elektrycznych: oczyszczanie wody przy pomocy zimnej plazmy, wspomaganie napędu wózka inwalidzkiego, model pontonu do oczyszczania wody z zanieczyszczeń ropopochodnych.