"Ewald Georg Kleist. Wielki odkrywca z małego miasta" - książka dr. inż. Jerzego Sawickiego 26.09.2018 13:39

Miło nam poinformować, że ukazała się książka dr. inż. Jerzego Sawickiego pt. "Ewald Georg Kleist. Wielki odkrywca z małego miasta". Przedstawia ona życie odkrywcy ważnego w elektrotechnice zjawiska magazynowania energii elektrycznej w kondensatorze, jego eksperymenty z elektrycznością i trudną drogę do należnej odkrywcy sławy. Praca zawiera niepublikowane dotąd listy Kleista z opisem odkrycia kierowane do innych uczonych, a w szczególności korespondencję Kleista z pierwszym na polskiej ziemi, a drugim najstarszym w świecie, towarzystwem fizyki doświadczalnej Societas Physicae Experimentalis w Gdańsku. Monografia otrzymała bardzo dobre recenzje prof. dr. hab. Andrzeja Kajetana Wróblewskiego (członka rzeczywistego PAN) i prof. dr. hab. inż. Stanisława Gratkowskiego (kierownika Katedry Elektrotechniki Teoretycznej i Informatyki na Wydziale Elektrycznym ZUT). Książka jest także rekomendowana przez prof. dr. hab. inż. Tadeusza Kaczorka (członka rzeczywistego PAN). Monografia została wydana przez Instytut Historii Nauki PAN przy wsparciu finansowym Stowarzyszenia Elektryków Polskich i Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Gratulujemy!