Dzień Nauki Polskiej – nagroda dla prof. dra hab. inż. Ryszarda Pałki 20.02.2024 10:12

19 lutego, w dniu urodzin Mikołaja Kopernika, polska nauka obchodzi swoje święto. Z tej okazji w auli Politechniki Warszawskiej odbyła się uroczysta gala, podczas której minister nauki Dariusz Wieczorek wręczył nagrody najbardziej wyróżniającym się przedstawicielom środowiska naukowego i akademickiego. W gronie 15 naukowców uhonorowanych Nagrodą Ministra Nauki za całokształt dorobku znalazł się prof. dr hab. inż. Ryszard Pałka.

Prof. dr hab. inż. Ryszard Pałka jest cenionym w kraju i za granicą specjalistą w zakresie napędów, silników i innych maszyn elektrycznych. Od wielu lat kieruje zbudowanym przez siebie zespołem pracowników Katedry Maszyn i Napędów Elektrycznych, w którym realizowane były liczne projekty naukowe finansowane ze źródeł zewnętrznych. Był kierownikiem oraz wykonawcą w projektach Narodowego Centrum Nauki i projektach Europejskich, jak również współautorem kilku zgłoszeń patentowych m.in. dotyczących nowoczesnych silników elektrycznych. Współpracuje z zagranicznymi ośrodkami naukowymi (Niemcy, Włochy, Wielka Brytania, Korea, Chiny i Indie).

Prof. dr hab. inż. Ryszard Pałka, poza kierowaniem Katedrą, pełnił w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie funkcję Prorektora ds. Organizacji i Rozwoju Uczelni, a wcześniej funkcję Prodziekana ds. Kształcenia Wydziału Elektrycznego Politechniki Szczecińskiej. W latach 2009-2016 był członkiem Rady Przemysłowo-Programowej Wydziału Elektrycznego ZUT w Szczecinie. Był też członkiem pierwszej Rady Uczelni (2019-2020). Obecnie na Uczelni pełni On rolę Rzecznika Akademickiego (Ombudsmana), a także Przewodniczącego Komisji ds. Nagród i Odznaczeń.

Był członkiem Rady Naukowej Instytutu Elektrotechniki w Warszawie (2017-2019), a także członkiem Wojewódzkiej Rady ds. Bezpieczeństwa Energetycznego (2008-2011 r.), członkiem Zarządu Głównego PTETiS (2021-2023 r.) i Przewodniczącym Rady Muzeum Techniki i Komunikacji Zajezdnia Sztuki w Szczecinie (2015-2023 r.). Był także członkiem Rady Doskonałości Naukowej (2019-2023 r.).

Aktualnie prof. Ryszard Pałka reprezentuje Uczelnię w licznych gremiach zewnętrznych m.in., Societas Humboldtiana Polonorum (w latach 2016-2019 jako wiceprezes), jest również wiceprzewodniczącym Komisji Nauk Elektrycznych poznańskiego oddziału PAN. Prof. R. Pałka jest wiceprzewodniczącym Oddziału Szczecińskiego PTETiS, członkiem Zarządu International Maglev Board (od 2018 r.) oraz członkiem Komitetu Elektrotechniki PAN.

Fot. Aurelia Kołodziej/ZUT