Dr inż. Rafał Osypiuk wyróżniony w konkursie "Perły Biznesu" 12.02.2024 09:45

W dniu 8 lutego 2024 r. w szczecińskim hotelu Novotel odbyła się 20. jubileuszowa gala regionalnych nagród gospodarczych "Perły Biznesu". Kapituła konkursu składająca się z zachodniopomorskich naukowców i dziennikarzy gospodarczych, w której skład wchodzi m.in. prof. dr hab. inż. Stefan Domek z naszego Wydziału, przyznała nagrody i wyróżnienia w dwóch kategoriach: Osobowość Biznesu i Wydarzenie Gospodarcze.

Z radością i dumą informujemy, iż pierwsze wyróżnienie w kategorii Osobowość Biznesu uzyskał pracownik Katedry Automatyki i Robotyki WE ZUT dr inż. Rafał Osypiuk, będący założycielem i dyrektorem ds. technologii spółki Aerobits. Głównym - opatentowanym w USA oraz Europie - produktem firmy, wywodzącej się wprost z naszego Wydziału, jest najmniejszy na świecie układ gwarantujący zachowanie bezpiecznej separacji statków powietrznych lotnictwa załogowego i bezzałogowego w przestrzeni powietrznej, spełniający restrykcyjne wymogi lotnicze. Spółka Aerobits nawiązała także współpracę z Deutsche Flugsicherung oraz Deutsche Telekom i opracowała pierwszy i do dziś najbardziej zaawansowany tracker lotniczy, umożliwiający śledzenie na żywo lotów, używany z powodzeniem przez służby związane z lotnictwem. Produkty umożliwiające dozorowanie bezzałogowego i załogowego ruchu lotniczego są wdrażane zarówno w Polsce, jak też w Niemczech.

Dr inż. Rafał Osypiuk jest także opiekunem Studenckiego Koła Naukowego SARIS (Smart Autonomous Robots and Intelligent Systems), które zdobywa liczne nagrody i wyróżnienia w konkursach ogólnopolskich oraz regionalnych.

Serdecznie gratulujemy!

Foto: Hanna Domek