Aktualności

Bałtyckie Bitwy Robotów 2019 03.06.2019 10:16

W dniach 17-19 maja 2019 roku w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym im. prof. Hilarego Koprowskiego odbyła się kolejna edycja zawodów dla miłośników robotyki o nazwie Bałtyckie Bitwy Robotów 2019. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Robotyków „SKALP” oraz Naukowe Koło Studentów Automatyki „NKSA”, które działają przy Wydziale Elektrotechniki i Automatyki na Politechnice Gdańskiej. Udział w nim wzięły osoby należące do uczelnianych kół naukowych z całego kraju (i nie tylko). Jednym z uczestników byli m. in. członkowie Studenckiego Koła Naukowego „SKORP” działającego przy Wydziale Elektrycznym naszego uniwersytetu. Nasi studenci wzięli udział w dwóch konkurencjach:

  • miniSumo – polegają na zbudowaniu małego robota mobilnego o rozmiarze nieprzekraczającym 10x10 cm oraz wadze do 500g, a następnie przeprowadzeniu walki z przeciwnikiem na okrągłym ringu. Wygrywa ten robot, który jako pierwszy wypchnie przeciwnika poza ring. Gra się do dwóch zwycięstw. W tej konkurencji wzięli udział: Michał Cichowicz (II rok Automatyki i Robotyki), Krystian Cieślak (III rok Automatyki i Robotyki), Jarosław Węgłowski (III rok Automatyki i Robotyki) oraz Jakub Wodnicki (II rok Automatyki i Robotyki). Studenci przygotowali własnego robota przed zawodami. Nazwano go „PROKS” – czyli tak jak nazwa koła naukowego przeczytana wspak. SKORP-owcy wygrali pierwszą kwalifikacje, dostając się do drugiej rundy spośród 20 uczestniczących robotów. Niestety – w kolejnym etapie spośród 8 uczestników nie udało im się zakwalifikować do rundy półfinałowej, o czym zaważył jeden brakujący punkt. Ostatecznie na podium znalazły się dwa roboty zrobione przez studenta, który ukończył Politechnikę Wrocławską, oraz jeden zbudowany przez studentkę z Koła Naukowego Robotyków „KNR” działającego przy Wydziale Mechanicznym, Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. Pomimo trudnych zmagań nasi studenci nie poddają się i zamierzają zbudować lepszego robota, a także wystartować za rok.
  • RoboHackathon – polegają na zbudowaniu przez 40 godzin robota mobilnego z różnych materiałów, m. in.: elektrośmieci, elementy metalowe, układy i elementy elektroniczne, elementy wydrukowane przy użyciu drukarki 3D, itp. W skład zespołu wchodzili: Bartłomiej Koko (III rok Automatyki i Robotyki), Daniel Kozakiewicz (III rok Automatyki i Robotyki), Patryk Nowicki (III rok Automatyki i Robotyki), Adrian Paluszewski (I rok Automatyki i Robotyki), Michał Pielech (III rok Automatyki i Robotyki) oraz Tomasz Smuga (III rok Automatyki i Robotyki). Ze SKORP-owców płynął pot i łzy. Na ich twarzach było widać ogromne zmęczenie. Jednak po 40 godzinach (a nawet 41,5 godziny, ponieważ organizatorzy pozwolili budować roboty jeszcze przez 1,5 godziny więcej) powstał wyczekiwany przez nich wynalazek. Posiadał on konstrukcję zbudowaną z blachy aluminiowej, zawierał 3 silniki od wycieraczek z samochodów elektronicznych, 3 koła (w tym jedno wydrukowane przy pomocy drukarki 3D) oraz mechaniczną łapę o kształcie ludzkiej dłoni. Nasi studenci byli zobligowani do wzięcia udziału w trzech etapach tej konkurencji. Pierwszy nosił nazwę Pacman. Polegał na tym, aby robot nacisnął guzik znajdujący się na czubku innego robota przy pomocy zamontowanej mechanicznej łapy (lub innego mechanizmu). Drugi – King of the hill – polegał na tym, aby robot wjechał na ustawione na środku ringu wzgórze i utrzymał się na nim jak najdłużej. Ostatnim z nich był Deathmatch. W tym etapie na ringu stanęły wszystkie drużyny. Należało utrzymać się na ringu jak najdłużej i nie zostać z niego wypchniętym. Ostatecznie spośród pięciu drużyn, które brały udział w RoboHackathonie – nasi studenci zajęli drugie miejsce i wrócili ze sporą ilością nagród (oraz nabytkiem w postaci zbudowanego własnoręcznie robota :))

Oprócz tych konkurencji można było wziąć udział w innych: Sumo, miniSumo Deathmatch, mikroSumo, nanoSumo, Line Follower Standard, Line Follower Turbo, Line Follower Drag, Line Follower Trio, Freestyle, LEGO Freestyle, Micromouse 16x16, LEGO Sumo i LEGO TriathlON.

Dzięki Bałtyckim Bitwom Robotów wielu studentów (i nie tylko) mogło zaprezentować swoje umiejętności inżynierskie. O wynikach decydowały dosłownie niuanse. Dzięki temu wydarzeniu warto zaznaczyć, że jeśli chce się robić wiele fajnych rzeczy oraz realizować projekty o tematyce zgodnej z naszymi zainteresowaniami, to warto dołączać do kół naukowych na naszej uczelni. Może być nim właśnie SKORP. Jesteś zainteresowany? Serdecznie zapraszamy na spotkania, które odbywają się w każdy wtorek o godzinie 16:00 w sali C229 w budynku Wydziału Elektrycznego przy ul. 26 kwietnia 10.

Autor zdjęć: Michał Cichowicz

Autor zdjęć: Tomasz Smuga