16th International Conference on Methods and Models in Automation and Robotics - MMAR 2011 31.08.2011 09:11

W dniach 22-25 sierpnia br. w Międzyzdrojach odbyła się kolejna edycja Międzynarodowej Konferencji Metody i Modele w Automatyce i Robotyce. Było to 16. spotkanie badaczy z krajowych oraz zagranicznych ośrodków naukowych zajmujących się szeroko rozumianą automatyką, robotyką i sztuczną inteligencją.Podobnie jak w latach ubiegłych Międzynarodowemu Komitetowi Programowemu, który dokonuje oceny zgłaszanych referatów, przewodniczył prof. Tadeusz Kaczorek, natomiast za organizację odpowiedzialni byli pracownicy Wydziału Elektrycznego ZUT. Komitet ocenił ponad 100 zgłoszonych prac, z czego 90 otrzymało pozytywne recenzje i zostało dopuszczonych do prezentacji na konferencji.Tematyka referatów obejmowała: matematyczną teorię sterowania, komputerowe systemy sterowania, modelowania, identyfikacji i pomiarów, nowoczesne metody projektowania, sztuczną inteligencję (sieci neuronowe, algorytmy genetyczne i fuzzy-logic), zagadnienia projektowania, sterowania i zastosowania robotów, systemy wspomagające podejmowanie decyzji, systemy diagnostycznych, a także ich zastosowania w przemyśle.Prace prezentowane były podczas równoległych sesji wykładowych, dwóch posterowych oraz jednej sesji specjalnej zorganizowanej przez prof. Adama Kowalewskiego (Akademia Górniczo-Hutnicza) oraz prof. Jana Sokołowskiego (Université Henri Poincaré, Nancy). Odbyły się również dwie sesje plenarne, podczas których referaty przedstawili prof. Marian Piotr Kaźmierkowski (PAN) oraz Michael Hintermueller (University of Graz).Materiały konferencyjne z pełnymi wersjami referatów wydane zostały, podobnie jak w latach ubiegłych, na płycie CD, oraz zostały opublikowane w internetowej bibliotece IEEE Xplore, natomiast streszczenia wszystkich referatów – w formie książkowej.Ostatniego dnia konferencji, po zakończeniu sesji, ogłoszony został zwycięzca konkursu na najlepszy referat napisany przez młodego naukowca. W tym roku, najlepsza okazała się pani Joanna Karpińska z Politechniki Wrocławskiej. Zamknięcia obrad dokonał prof. Tadeusz Kaczorek, dziękując za kolejne udane spotkanie i wysoki poziom zaprezentowanych prac.