W czwartek 9 czerwca 2022 r. w Galerii Okręgu Szczecińskiego ZPAF mieszczącej się w foyer Audytorium im. Profesora Stanisława Skoczowskiego odbył się wernisaż prac Mariana Molendy pt. „Na styku…”. Wernisaż otworzył Dziekan Wydziału Elektrycznego dr hab. inż. Krzysztof Okarma, prof. ZUT wraz z Prezesem Okręgu Szczecińskiego ZPAF Ewą Łyczywek-Pałką oraz Prezesem Stowarzyszenia Elektryków Polskich dr. inż. Piotrem Szymczakiem.
Inauguracja wystawy miała wyjątkowy charakter ze względu na to, iż tym razem obecni mieli okazję zapoznać się nie z fotografiami, ale z rzeźbami i rysunkami autorstwa prof. Molendy – twórcy m.in. pomnika-ławeczki Michała Doliwo-Dobrowolskiego, który został uroczyście odsłonięty dzień później podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Elektryka, zorganizowanych przez SEP na Wydziale Elektrycznym ZUT.
Profesor Marian Molenda jest kierownikiem Katedry Sztuk Pięknych i prowadzi pracownię rzeźby na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. Jest autorem kilkunastu pomników w Polsce, m.in. na Wzgórzu Uniwersyteckim w Opolu, w Katowicach, w Nysie, w Toruniu, a także pomnika prof. Mieczysława Pożaryskiego zlokalizowanego na terenie Politechniki Warszawskiej. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień w konkursach rzeźbiarskich, brał udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych m.in. w Niemczech, Czechach, Francji, Rosji, USA, na Węgrzech oraz w Chinach.
Formy stylistyczne stosowane w rzeźbie prof. Molendy charakteryzują się realizmem o zindywidualizowanym charakterze oraz interpretacją natury o zabarwieniu abstrakcji, które w unikalny sposób ze sobą korelują.
Po wernisażu w Audytorium odbył się koncert wydziałowego zespołu muzycznego 3-BURSbAnd, który – z okazji piątkowego święta – rozpoczął się „hymnem elektryków”, czyli wykonaniem utworu „Cztery toasty” na podstawie wiersza Adama Mickiewicza.
Fot. Robert Stachnik