W dniu 21 października 2021 r., po raz pierwszy po długiej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, odbył się planowany od dawna wernisaż fotografii pracownika Wydziału Elektrycznego śp. prof. Romana Kaszyńskiego pt. "Wspomnienia...", podczas którego zaprezentowane zostały jego oryginalne fotografie wykonane przede wszystkim podczas funkcjonowania Studenckiej Grupy Fotograficznej "Fot-Elek".
Wernisaż otworzyli Dziekan Wydziału Elektrycznego dr hab. inż. Krzysztof Okarma, prof. ZUT oraz Ewa Łyczywek-Pałka - Prezes szczecińskiego okręgu ZPAF. W wernisażu wziął także udział JM Rektor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie dr hab. inż. Jacek Wróbel, prof. ZUT, a także małżonka Autora - prof. dr hab. inż. Maria Kaszyńska, w ub. kadencji pełniąca funkcję Dziekana Wydziału Budownictwa i Architektury, a także licznie zgromadzeni goście i przyjaciele śp. Profesora.
Profesor Roman Kaszyński urodził się 23 marca 1950 r. w Uniejowie. W 1973 r. ukończył studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Szczecińskiej na kierunku elektrotechnika uzyskując tytuł magistra inżyniera w zakresie elektrotechniki o specjalności automatyka. Po studiach rozpoczął pracę na Wydziale Elektrycznym w Zakładzie Teorii Sterowania i Techniki Analogowej. W 1978 r. obronił na „swoim” wydziale pracę doktorską napisaną pod kierunkiem prof. Adama Żuchowskiego, uzyskując stopień doktora nauk technicznych. W 2002 r. na Wydziale Elektrycznym Politechniki Śląskiej w Gliwicach uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk technicznych w zakresie elektrotechniki. Od 2004 r. był zatrudniony na stanowisku profesora nadzwyczajnego, a od 2010 r. kierował Katedrą Inżynierii Systemów, Sygnałów i Elektroniki. Bardzo lubił pracę z młodzieżą. Wypromował kilkudziesięciu magistrów inżynierów elektryków, automatyków i elektroników oraz pięciu doktorów. Współpracował naukowo z Instytutem Astrofizyki, Optyki i Elektroniki w Puebla w Meksyku, był członkiem IEEE, POLSPAR oraz Komisji Cybernetyki Technicznej, a następnie Komisji Automatyki i Informatyki Polskiej Akademii Nauk Oddział w Poznaniu. Ponadto był członkiem Sekcji Aparatury Pomiarowej Komitetu Metrologii i Aparatury Pomiarowej PAN oraz Sekcji Robotyki Komitetu Automatyki i Robotyki PAN. Był jednym z inicjatorów zorganizowania międzynarodowej konferencji „Methods and Models in Automation and Robotics” i jej głównym organizatorem rokrocznie od 1994 r. do 2018 r. Na swoją ostatnią konferencję w sierpniu 2018 r. już nie zdążył dojechać. Zmarł 20 sierpnia 2018 r.
Od 1968 r. działał w Studenckiej Grupy Fotograficznej „Fot-Elek”. Brał aktywny udział w spotkaniach, szkoleniach i przygotowywaniu wystaw zbiorowych i indywidualnych. W 1971 r. opracował wystawę indywidualną pt. „Bułgaria nie tylko złote piaski”, która została wyeksponowana w Międzyuczelnianym Klubie „Kontrasty”. W 1972 r., Jego siedem zdjęć zostało zakwalifikowanych na I Ogólnopolskie Biennale Fotografiki Studenckiej, na którym otrzymał V nagrodę za cykl zdjęć pt. „Majówka I–III”. W 1973 r. został współpracownikiem Centralnej Agencji Fotograficznej, jednak po dyplomie wybrał karierę naukową. Fotografia pozostała jednak jego pasją. W 1974 r. został laureatem organizowanej przez Międzynarodową Federację Sztuki Fotograficznej FIAP wystawy pt. „Młodzi fotografowie pokazują Europę”. W 1975 r. był pomysłodawcą pleneru fotograficznego o rybakach ze Stepnicy. Był również współautorem wystawy poplenerowej pt. „Rybacy”, która była prezentowana w Warszawie, Szczecinie, Gdańsku oraz Jego rodzinnym mieście – Uniejowie.
Ostatnio coraz częściej powracał do fotografii. Planował wystawę swoich zdjęć z dawnych lat, a także z licznych podróży.
fot. Krzysztof Okarma