Podsumowanie konferencji Akademia Transformacji Energetycznej na Wydziale Elektrycznym ZUT w Szczecinie 12.04.2024 12:49

W dniach 10-12 kwietnia 2024 r. odbyło się jedno z kluczowych wydarzeń związanych z systemem energetycznym – Akademia Transformacji Energetycznej – które skupiło specjalistów z branży, naukowców, inżynierów, przedstawicieli samorządów, biznesmenów i przedstawicieli bankowości. ATE jest inicjatywą firmy ENERGO-COMPLEX Sp. z o.o. z Piekar Śląskich, a gospodarzem II edycji został Wydział Elektryczny Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

„Doszliśmy do wniosku, że jeżeli ta transformacja energetyczna ma przebiegać w jakiś taki dobry sposób, to powinni mieć na nią wpływ inżynierowie — ludzie, który mają wiedzę związaną z systemem energetycznym, bo niektórym się wydaje, że ta transformacja energetyczna to jest, że tak powiem - układanie na kartce, jakichś puzzli. Coś się tam połączy, załączy i będzie działać, a to nie jest takie proste” – podkreślił dr inż. Marek Szrot, prezes zarządu Energo-Complex, główny organizator Akademii Transformacji Energetycznej.

Podczas ogólnopolskiej konferencji w ramach Akademii Transformacji Energetycznej poruszono wiele interesujących tematów, dotyczących takich zagadnień jak:

• efektywność energetyczna,
  • system zarządzania mocą i energią,
  • magazynowanie energii w tym technologie wodorowe,
  • wyzwania elektromobilności,
  • niezależność energetyczna,
  • energetyka off-shore,
  • samorząd w transformacji.

Konferencja w Szczecinie była okazją do zapoznania się z najnowszymi trendami i rozwiązaniami w zakresie transformacji energetycznej, a także do nawiązania kontaktów i współpracy z ekspertami, naukowcami, przedsiębiorcami i decydentami z branży energetycznej. Trzydniowe wydarzenie składało się z sesji plenarnych, na których wystąpili znani i cenieni prelegenci z branży energetycznej, świata nauki i biznesu, którzy przedstawili swoją wizję i doświadczenia związane z transformacją energetyczną. Uczestnicy trzydniowej  konferencji otrzymali ogromną dawkę wiedzy związanej z transformacją energetyczną oraz poznali konkretne rozwiązania konieczne do zrównoważonego rozwoju.

Fot. Marcin Bulanda Photography/Pamedia