Aktualności

"Zielony Feniks" za osiągnięcia naukowe i badawcze w zakresie ekoenergetyki 29.03.2022 09:41

W dniu 25 marca 2022 r. zostały wręczone „Zielone Feniksy" - regionalne nagrody przyznawane za działania na rzecz ekoenergetyki. W uroczystości, która odbyła się w hali Netto Arena w Szczecinie, wzięli udział m.in. przedstawiciele Fundacji Na Rzecz Rozwoju Ekoenergetyki „Zielony Feniks" oraz wicemarszałek województwa Tomasz Sobieraj, z którego rąk nagrodę przyznaną naszej Uczelni za osiągnięcia naukowe i badawcze w zakresie ekoenergetyki odebrali Prorektor dr hab. inż. Krzysztof Pietrusewicz, prof. ZUT oraz Prodziekan Wydziału Elektrycznego dr hab. inż. Paweł Dworak, prof. ZUT.

Wyróżnienie to przyznane zostało za pionierskie w skali kraju badania z zakresu stabilizacji sieci elektroenergetycznych w oparciu o instalacje wodorowego bufora energetycznego prowadzone w ramach projektu NCBiR „H2eBuffer" kierowanego przez prof. dr. hab. inż. Stefana Domka z Katedry Automatyki i Robotyki WE. Projekt o łącznej wartości blisko 13 mln zł, prowadzony jest w konsorcjum ze spółką Enea Operator oraz Uniwersytetem Szczecińskim, którego nasza Uczelnia jest liderem. Jego celem jest opracowanie inteligentnego i bezobsługowego systemu stabilizacji pracy dystrybucyjnych sieci elektroenergetycznych, dzięki któremu możliwe jest magazynowanie energii w miejscu, gdzie może być ona lokalnie wytwarzana. Dzięki zastosowaniu modułowych instalacji wodorowych możliwe będzie efektywne zarządzanie energią elektryczną, co zwiększy elastyczność sieci w zakresie możliwości przyłączeń nowych producentów energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, bezpieczeństwo i niezawodność sieci, a także poprawi parametry jakościowe dostarczanej energii elektrycznej.

Projekt jest podzielony na 5 etapów, z których dwa realizowane są przez zespoły kierowane przez dr. hab. inż. Szymona Banaszaka, prof. ZUT oraz dr. hab. inż. Pawła Dworaka, prof. ZUT. Ponadto w realizację projektu zaangażowanych jest kilku innych pracowników Wydziału z Katedry Wysokich Napięć i Elektroenergetyki oraz Katedry Automatyki i Robotyki:

  • dr hab. inż. Przemysław Orłowski, prof. ZUT,
  • dr hab. inż. Michał Zeńczak, prof. ZUT,
  • dr inż. Olgierd Małyszko,
  • mgr inż. Michał Kubicki,
  • mgr inż. Daniel Figurowski.

Więcej informacji można znaleźć na stronie projektu H2eBuffer. Pełne wyniki konkursu dostępne są na stronach Urzędu Marszałkowskiego.

 

Wywiad z prof. dr. hab. inż. Stefanem Domkiem o budowie bufora wodorowego w Łobzie w Radio Szczecin

 

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego