W dniu 17 marca 2022 r. odbyła się publiczna dyskusja nad rozprawą doktorską mgr. inż. Sławomira Grzyba pt. "Packet flow control in computer networks with use of single and bi-objective optimization for congestion avoidance in time-varying communication channel" (Sterowanie przepływem pakietów w sieciach komputerowych z wykorzystaniem optymalizacji jedno i dwukryterialnej w celu unikania zatorów w kanale komunikacyjnym zmiennym w czasie), przedstawioną w formie monografii w języku angielskim. Promotorem pracy był dr hab. inż. Przemysław Orłowski, prof. ZUT. Recenzentami rozprawy byli: prof. dr hab. inż. Andrzej Bartoszewicz (Wydział Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej) oraz prof. dr hab. inż. Andrzej Dzieliński (Wydział Elektryczny Politechniki Warszawskiej).
Po przedstawieniu przez Kandydata założeń i głównych osiągnięć pracy oraz późniejszej dyskusji, Komisja Doktorska podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia publicznej obrony rozprawy doktorskiej. W dniu 28 marca 2022 r. Senat Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie nadał mgr. inż. Sławomirowi Grzybowi stopień doktora w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie automatyka, elektronika i elektrotechnika.
Zainteresowania naukowe dr inż. Sławomira Grzyba koncentrują się na zagadnieniach sterowania przepływem pakietów w sieciach komputerowych Wyznaczenie struktury układy sterowania oraz dobór jego parametrów, z wykorzystaniem metod optymalizacji jedno i dwukryterialnej, wpływa bezpośrednio na wzrost przepustowości w kanale komunikacyjnym i pozwala na unikanie lub łagodzenie skutków powstających w sieci zatorów. Dr inż. Sławomir Grzyb jest współautorem 6 publikacji w recenzowanych czasopismach naukowych oraz 3 publikacji w recenzowanych materiałach konferencji naukowych. Indeks Hirscha wynosi 4, a łączna liczba cytowań 43.
Streszczenie pracy doktorskiej oraz jej recenzje dostępne są na stronie: tiny.pl/9q9qk
Dr inż. Sławomir Grzyb urodził się w roku 1975. Studia na kierunku Elektronika i Telekomunikacja, prowadzone na Wydziale Elektrycznym Politechniki Szczecińskiej ukończył w roku 1999, uzyskując tytuł magistra inżyniera. Karierę zawodową rozpoczął jako inżynier sieci komputerowych w spółce energetycznej. Edukację kontynuował na kierunkach studiów podyplomowych związanych z zarządzaniem procesami biznesowymi. Rozwijając swoje kompetencje techniczne, został instruktorem systemów sieci komputerowych, serwerowych oraz cyberbezpieczeństwa. W roku 2016 został zatrudniony w ramach struktur globalnego lidera technologii cyfrowych Atos. Jako architekt cyberbezpieczeństwa świadczył usługi dla największych klientów IT na świecie w przemyśle lotniczym, zbrojeniowym oraz dóbr konsumpcyjnych. Jako lider techniczny, w ramach współpracy z Google Cloud Platform, prowadził projekt, pozwalający na zarządzanie kluczami szyfrującymi dane. Jest inicjatorem innowacyjnej koncepcji globalnie rozproszonej ochrony przeciw atakom DDoS, z wykorzystaniem zasobów zarządzanych z jednego Security Operation Center. Członek społeczności Atos Expert Career Path oraz programu Atos IT Top Star. W 2021 roku, w czasie ogólnopolskiej gali, został wyróżniony prestiżową nagrodą Atos Gold Accolade Award. Od 2021 pełni. unikalną w skali globalnej spółki, funkcję Palo Alto Networks Champion, związaną z prowadzeniem inicjatyw łączących nowoczesną technologię IT z potrzebami biznesu. Od kwietnia 2022 będzie kontynuował karierę zawodowo-naukową w nowo powstałym centrum badawczo-rozwojowym Atos. Uwielbia podróże.