Relacja z wernisażu pt. "Matematyka w obiektywie" 20.02.2023 08:34

W środę 15 lutego 2023 r. w Galerii ZPAF, znajdującej się w foyer Audytorium im. Profesora Stanisława Skoczowskiego w budynku WE przy ul. 26 Kwietnia, miał miejsce wernisaż wystawy fotografii wyróżnianych w konkursach "Matematyka w obiektywie". Wernisaż otworzyli Dziekan Wydziału Elektrycznego dr hab. inż. Krzysztof Okarma, prof. ZUT, Prezes Okręgu Szczecińskiego ZPAF Ewa Łyczywek-Pałka oraz pomysłodawczyni konkursu dr hab. Małgorzata Makiewicz, prof. US, prof. APS. Wśród gości zaangażowanych w prace jury znaleźli się m.in. Pani Rektor Akademii Sztuki w Szczecinie dr hab. Mirosława Jarmołowicz, prof. AS., prof. dr hab. Konrad Czerski, a także pan Janusz Piszczatowski, wieloletni członek ZPAF.

Wystawa, przygotowana przez Uniwersytet Szczeciński i Akademię Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, stanowi podsumowanie 12 lat konkursu fotograficznego pod tym samym tytułem, który jest częścią międzynarodowego projektu naukowo-dydaktycznego „Mathematics in focus” („Matematyka w obiektywie”). Projekt, kierowany przez prof. Małgorzatę Makiewicz, obejmuje: konkurs fotograficzny, badania naukowe w dziedzinach dydaktyki matematyki i komparatystyki mediów, publikacje poznawcze i dydaktyczne, konferencje, wystawy, wykłady otwarte oraz warsztaty dla uczniów i nauczycieli. Celem projektu jest budowanie wspólnej płaszczyzny pomiędzy matematyką a sztuką fotografii, wspomaganie edukacji matematycznej, myślenia matematycznego, popularyzowanie wiedzy i kultury matematycznej.

Prace biorące udział w konkursie mają nazwy związane z matematyką. Idea konkursu opiera się na połączeniu obrazu z autorską informacją o niej. Wystawa, eksponowana w ubiegłym roku w Senacie RP, prezentuje najbardziej interesujące metafory wizualne, wybrane przez jury spośród finalistów dotychczasowych edycji konkursu. Pierwsza edycja konkursu odbyła się w roku 2010. W roku 2019 projekt Matematyka w obiektywie uzyskał I miejsce w kategorii Uniwersytecki Projekt Naukowy w konkursie Laurów Uniwersyteckich organizowanym przez Forum Uniwersytetów Polskich, a także Laur Uniwersytecki w kategorii Najlepszy projekt naukowy roku 2022.

Zdjęcia: Eugeniusz Barcz oraz organizatorzy wernisażu