Nowy projekt MAESTRO finansowany przez Narodowe Centrum Nauki na Wydziale Elektrycznym ZUT 10.03.2023 09:55

Z radością informujemy, iż w rozstrzygniętym pod koniec lutego 2023 r. konkursie Narodowego Centrum Nauki MAESTRO 14 finansowanie uzyskał projekt pt. Światłowody typu free-form dla systemów informacyjnych o wartości ponad 4,28 mln zł, którego wnioskodawcą jest konsorcjum Uniwersytetu Warszawskiego (Wydział Fizyki - lider) oraz Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie (Wydział Elektryczny, Katedra Telekomunikacji i Fotoniki). Kierownikiem projektu jest prof. dr hab. inż. Ryszard Buczyński z UW, natomiast w skład zespołu a naszego Wydziału wchodzi prof. dr hab. Ewa Weinert-Rączka (kierownik) oraz dr inż. Grzegorz Żegliński (główny wykonawca).

W projekcie planowane jest wytwarzanie i badanie zupełnie nowego typu światłowodów – „free-form fibers”. O właściwościach optycznych tych włókien decyduje nanostruktura rdzenia, złożonego z kilku tysięcy nanoprętów z dwóch lub więcej rodzajów szkła krzemionkowego. Swoboda w rozmieszczaniu nanoprętów pozwala dowolnie kształtować właściwości optyczne i transmisyjne włókien bez ograniczeń związanych ze standardową technologią MCVD. Zaproponowana metoda swobodnego formowania oparta na nanotechnologii oferuje nowe możliwości kształtowania rozkładu współczynnika załamania światła włókien i przewyższa pod tym względem istniejące technologie. Pierwsze modele i prototypy naszych włókien wykazują bardzo dobrą kompatybilność z istniejącymi światłowodami telekomunikacyjnymi oraz dużą swobodę w kształtowaniu rozkładów modalnych i charakterystyk dyspersyjnych, a także możliwość uzyskiwania niskiej dyspersji polaryzacyjnej. Elastyczność kształtowania parametrów optycznych daje nowe możliwości sprostania wyzwaniom przyszłych systemów teleinformatycznych.

W ramach projektu badane będą zagadnienia obejmujące:

• nowe metody projektowania oparte na głębokim uczeniu się,
  • wykonywanie preform włókien za pomocą druku 3D ze szkieł krzemionkowych,
  • badanie możliwości kontrolowania rozpraszania światła.

Eksperymentalnie zweryfikujemy także możliwość wykonania kluczowych typów światłowodów wymaganych przez nowoczesne systemy teleinformatyczne, centra danych, a także sieci czujników rozproszonych.

MAESTRO jest konkursem na projekty badawcze dla doświadczonych naukowców mające na celu realizację pionierskich badań naukowych, w tym interdyscyplinarnych, ważnych dla rozwoju nauki, wykraczających poza dotychczasowy stan wiedzy, i których efektem mogą być odkrycia naukowe.

Gratulujemy!