Aktualności

Uroczystość zakończenia studiów na Wydziale Elektrycznym ZUT dla Absolwentów z 2025 roku 28.01.2026 13:03

W dniu 23 stycznia 2026 roku na Wydziale Elektrycznym ZUT w Szczecinie odbyła się uroczystość zakończenia studiów Absolwentów rocznika 2025. Wydarzenie zgromadziło władze uczelni, zaproszonych gości, przedstawicieli firm partnerskich, pracowników wydziału, a przede wszystkim Absolwentów wraz z rodzinami i bliskimi.

Gospodarzem wydarzenia był Dziekan Wydziału Elektrycznego dr hab. inż. Grzegorz Psuj, prof. ZUT.

Wśród osób zasiadających przy stole prezydialnym znaleźli się:

  • dr hab. inż. Krzysztof Pietrusewicz, prof. ZUT – Prorektor ds. organizacji i współpracy z gospodarką,
  • dr hab. inż. Marcin Wardach, prof. ZUT – Prodziekan ds. organizacji i rozwoju,
  • dr inż. Katarzyna Trela – Prodziekanka ds. studenckich i kształcenia,
  • dr inż. Krzysztof Jaroszewski, prof. ZUT – Prodziekan ds. studenckich i kształcenia,
  • dr hab. inż. Paweł Dworak, prof. ZUT - przewodniczący rady dyscypliny naukowej automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne.

W uroczystości uczestniczyli również przedstawiciele władz innych wydziałów ZUT, wśród których znaleźli się: dr hab. inż. Marcin Chodźko, prof. ZUT - Dziekan WIMiM, dr hab. inż. Arkadiusz Pietruszka, prof. ZUT – Dziekan WBiNoZ oraz dr hab. inż. Agnieszka Ubowska, prof. ZUT - Prodziekan ds. studenckich i kształcenia WTMiT.

W zakończeniu udział wzięli także przedstawiciele firm partnerskich, z którymi WE ZUT aktywnie współpracuje, w tym:

  • Pani Małgorzata Dróbka i Pani Paulina Wieczorek – GlobalLogic Poland Sp. z o. o.,
  • Pan Łukasz Białek - IntraLog Sp. z o.o.,
  • Pan Aleksander Fil - Demant Business Services Poland Sp. z o.o.,
  • Pan Grzegorz Kaczmarek - ASTOR Sp. z o.o. (Oddział Zachód),
  • Pan Jan Klich - KK Wind Solutions Poland Sp. z o.o.,
  • Pan Paweł Kozłowski - Kongsberg Maritime Poland Sp. z o.o.,
  • Pan Paweł Malik - Gryftec Embedded Systems Sp. z o.o.,
  • Pan Bolesław Małecki - Tietoevery Create Poland Sp. z o.o.,
  • Pan Krzysztof Piątkowski - PROelCAD Sp. z o.o.,
  • Pan Radosław Piętak - Elektryka Morska Sp. z o.o.,
  • Pan Dariusz Plewik - Beckhoff Automation Sp. z o.o.

W swoim przemówieniu Dziekan WE ZUT pogratulował Absolwentom ukończenia studiów, podkreślając ich zaangażowanie, determinację oraz rolę, jaką odegrają jako młodzi inżynierowie i magistrzy w dalszym rozwoju gospodarki.

Następnie odbyło się wręczenie listów gratulacyjnych Absolwentom, połączone z wykonaniem pamiątkowych zdjęć z promotorami. W 2025 roku Wydział Elektryczny opuściło łącznie 165 Absolwentów, w tym 104 inżynierów oraz 61 magistrów. Podczas uroczystości szczególne podziękowania skierowano do promotorów prac dyplomowych – w minionym roku funkcję tę pełniło 36 pracowników Wydziału. Opiekunami największej liczby prac byli: 

  • dr inż. Artur Wollek,
  • dr hab. inż. Michał Zeńczak, prof. ZUT,
  • dr inż. Olgierd Małyszko.

Kolejnym punktem programu było wystąpienie Prorektora ds. organizacji i współpracy z gospodarką, który zwrócił się do Absolwentów, życząc im powodzenia w dalszej drodze zawodowej.

W dalszej części uroczystości wręczono nagrody za najlepsze ostateczne wyniki studiów. Wyróżnienia otrzymali Absolwenci, którzy osiągnęli najwyższe średnie na poszczególnych kierunkach i stopniach studiów. Laureatom wręczono listy gratulacyjne i upominki, a dodatkowe nagrody ufundowała firma PROelCAD, za co wydział złożył serdeczne podziękowania.

Najlepsze ostateczny wyniki studiów w roku 2025 na studiach stopnia I osiągnęli:

  • automatyka i robotyka: Szymon Kostrubiec (4,92),
  • elektrotechnika: Aleksandra Borsukowska (4,73),
  • teleinformatyka: Diana Koziarska (4,73).

Najlepsze ostateczny wyniki studiów w roku 2025 na studiach na studiach stopnia II osiągnęli:

  • automatyka i robotyka: Filip Nurzyński (4,92),
  • elektrotechnika: Krzysztof Komorowski (4,97),
  • teleinformatyka: Mateusz Zwolak (4,72).

Następnie wręczono Nagrody Dziekana Wydziału Elektrycznego za najlepsze prace dyplomowe obronione w 2025 roku. Komisja konkursowa wyłoniła najlepszą pracę inżynierską oraz magisterską spośród kilkunastu zgłoszonych prac. Uhonorowani Absolwenci odebrali nagrody z rąk władz wydziału i uczelni.

Najlepsza praca inżynierska

Hubert Komar „Projekt i wykonanie sześcionożnego robota kroczącego z interaktywnym sterowaniem” 
Promotorka: dr inż. Maja Kocoń

Najlepsza praca magisterska

Krzysztof Komorowski „Analiza i modelowanie wolnoobrotowego silnika  synchronicznego z magnesami trwałymi do zastosowań w transporcie morskim” 
Promotor: dr hab. inż. Marcin Wardach, prof. ZUT

Dodatkowo, partnerzy przemysłowi naszego wydziału przyznali własne wyróżnienia za najlepsze prace dyplomowe, podkreślając wysoki poziom kształcenia oraz praktyczny charakter realizowanych projektów.

  1. Pan Paweł Malik GRYFTEC Embedded Systems

Najlepsza praca inżynierska 

Hubert Komar „Projekt i wykonanie sześcionożnego robota kroczącego z  interaktywnym sterowaniem”  
Promotorka: dr inż. Maja Kocoń 

  1. Pan Aleksander Fil DEMANT Business Services Poland 

Najlepsza praca inżynierska 

Marek Wasilewski „Robot mobilny z systemem wykrywania przeszkód i funkcją podążania za użytkownikiem” 
Promotor: dr inż. Maja Kocoń

  1. Pan Krzysztof Piątkowski PROelCAD

Najlepsza praca inżynierska 

Julia Ciepła „Aplikacja desktopowa do doboru przewodów i zabezpieczeń w instalacjach elektrycznych” 
Promotorka: dr hab. Barbara Grochowalska, prof. ZUT

Zgodnie z tradycją akademicką, uroczystość uświetniło wspólne odsłuchanie pieśni „Gaudeamus Igitur”,towarzyszącej ważnym wydarzeniom w życiu uczelni. Następnie głos zabrał przedstawiciel Absolwentów – Pan Karol Drozd.

Uroczystość zakończyła się wykonaniem pamiątkowego wspólnego zdjęcia Absolwentów, władz i gości.

Wszystkim Absolwentom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów zawodowych, satysfakcji z realizacji ambitnych planów oraz nieustannego rozwoju.

Fot. Michał Kraśnicki