W dniu 23 stycznia 2026 roku na Wydziale Elektrycznym ZUT w Szczecinie odbyła się uroczystość zakończenia studiów Absolwentów rocznika 2025. Wydarzenie zgromadziło władze uczelni, zaproszonych gości, przedstawicieli firm partnerskich, pracowników wydziału, a przede wszystkim Absolwentów wraz z rodzinami i bliskimi.
Gospodarzem wydarzenia był Dziekan Wydziału Elektrycznego dr hab. inż. Grzegorz Psuj, prof. ZUT.
Wśród osób zasiadających przy stole prezydialnym znaleźli się:
- dr hab. inż. Krzysztof Pietrusewicz, prof. ZUT – Prorektor ds. organizacji i współpracy z gospodarką,
- dr hab. inż. Marcin Wardach, prof. ZUT – Prodziekan ds. organizacji i rozwoju,
- dr inż. Katarzyna Trela – Prodziekanka ds. studenckich i kształcenia,
- dr inż. Krzysztof Jaroszewski, prof. ZUT – Prodziekan ds. studenckich i kształcenia,
- dr hab. inż. Paweł Dworak, prof. ZUT - przewodniczący rady dyscypliny naukowej automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne.
W uroczystości uczestniczyli również przedstawiciele władz innych wydziałów ZUT, wśród których znaleźli się: dr hab. inż. Marcin Chodźko, prof. ZUT - Dziekan WIMiM, dr hab. inż. Arkadiusz Pietruszka, prof. ZUT – Dziekan WBiNoZ oraz dr hab. inż. Agnieszka Ubowska, prof. ZUT - Prodziekan ds. studenckich i kształcenia WTMiT.
W zakończeniu udział wzięli także przedstawiciele firm partnerskich, z którymi WE ZUT aktywnie współpracuje, w tym:
- Pani Małgorzata Dróbka i Pani Paulina Wieczorek – GlobalLogic Poland Sp. z o. o.,
- Pan Łukasz Białek - IntraLog Sp. z o.o.,
- Pan Aleksander Fil - Demant Business Services Poland Sp. z o.o.,
- Pan Grzegorz Kaczmarek - ASTOR Sp. z o.o. (Oddział Zachód),
- Pan Jan Klich - KK Wind Solutions Poland Sp. z o.o.,
- Pan Paweł Kozłowski - Kongsberg Maritime Poland Sp. z o.o.,
- Pan Paweł Malik - Gryftec Embedded Systems Sp. z o.o.,
- Pan Bolesław Małecki - Tietoevery Create Poland Sp. z o.o.,
- Pan Krzysztof Piątkowski - PROelCAD Sp. z o.o.,
- Pan Radosław Piętak - Elektryka Morska Sp. z o.o.,
- Pan Dariusz Plewik - Beckhoff Automation Sp. z o.o.
W swoim przemówieniu Dziekan WE ZUT pogratulował Absolwentom ukończenia studiów, podkreślając ich zaangażowanie, determinację oraz rolę, jaką odegrają jako młodzi inżynierowie i magistrzy w dalszym rozwoju gospodarki.
Następnie odbyło się wręczenie listów gratulacyjnych Absolwentom, połączone z wykonaniem pamiątkowych zdjęć z promotorami. W 2025 roku Wydział Elektryczny opuściło łącznie 165 Absolwentów, w tym 104 inżynierów oraz 61 magistrów. Podczas uroczystości szczególne podziękowania skierowano do promotorów prac dyplomowych – w minionym roku funkcję tę pełniło 36 pracowników Wydziału. Opiekunami największej liczby prac byli:
- dr inż. Artur Wollek,
- dr hab. inż. Michał Zeńczak, prof. ZUT,
- dr inż. Olgierd Małyszko.
Kolejnym punktem programu było wystąpienie Prorektora ds. organizacji i współpracy z gospodarką, który zwrócił się do Absolwentów, życząc im powodzenia w dalszej drodze zawodowej.
W dalszej części uroczystości wręczono nagrody za najlepsze ostateczne wyniki studiów. Wyróżnienia otrzymali Absolwenci, którzy osiągnęli najwyższe średnie na poszczególnych kierunkach i stopniach studiów. Laureatom wręczono listy gratulacyjne i upominki, a dodatkowe nagrody ufundowała firma PROelCAD, za co wydział złożył serdeczne podziękowania.
Najlepsze ostateczny wyniki studiów w roku 2025 na studiach stopnia I osiągnęli:
- automatyka i robotyka: Szymon Kostrubiec (4,92),
- elektrotechnika: Aleksandra Borsukowska (4,73),
- teleinformatyka: Diana Koziarska (4,73).
Najlepsze ostateczny wyniki studiów w roku 2025 na studiach na studiach stopnia II osiągnęli:
- automatyka i robotyka: Filip Nurzyński (4,92),
- elektrotechnika: Krzysztof Komorowski (4,97),
- teleinformatyka: Mateusz Zwolak (4,72).
Następnie wręczono Nagrody Dziekana Wydziału Elektrycznego za najlepsze prace dyplomowe obronione w 2025 roku. Komisja konkursowa wyłoniła najlepszą pracę inżynierską oraz magisterską spośród kilkunastu zgłoszonych prac. Uhonorowani Absolwenci odebrali nagrody z rąk władz wydziału i uczelni.
Najlepsza praca inżynierska
Hubert Komar „Projekt i wykonanie sześcionożnego robota kroczącego z interaktywnym sterowaniem”
Promotorka: dr inż. Maja Kocoń
Najlepsza praca magisterska
Krzysztof Komorowski „Analiza i modelowanie wolnoobrotowego silnika synchronicznego z magnesami trwałymi do zastosowań w transporcie morskim”
Promotor: dr hab. inż. Marcin Wardach, prof. ZUT
Dodatkowo, partnerzy przemysłowi naszego wydziału przyznali własne wyróżnienia za najlepsze prace dyplomowe, podkreślając wysoki poziom kształcenia oraz praktyczny charakter realizowanych projektów.
- Pan Paweł Malik GRYFTEC Embedded Systems
Najlepsza praca inżynierska
Hubert Komar „Projekt i wykonanie sześcionożnego robota kroczącego z interaktywnym sterowaniem”
Promotorka: dr inż. Maja Kocoń
- Pan Aleksander Fil DEMANT Business Services Poland
Najlepsza praca inżynierska
Marek Wasilewski „Robot mobilny z systemem wykrywania przeszkód i funkcją podążania za użytkownikiem”
Promotor: dr inż. Maja Kocoń
- Pan Krzysztof Piątkowski PROelCAD
Najlepsza praca inżynierska
Julia Ciepła „Aplikacja desktopowa do doboru przewodów i zabezpieczeń w instalacjach elektrycznych”
Promotorka: dr hab. Barbara Grochowalska, prof. ZUT
Zgodnie z tradycją akademicką, uroczystość uświetniło wspólne odsłuchanie pieśni „Gaudeamus Igitur”,towarzyszącej ważnym wydarzeniom w życiu uczelni. Następnie głos zabrał przedstawiciel Absolwentów – Pan Karol Drozd.
Uroczystość zakończyła się wykonaniem pamiątkowego wspólnego zdjęcia Absolwentów, władz i gości.
Wszystkim Absolwentom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów zawodowych, satysfakcji z realizacji ambitnych planów oraz nieustannego rozwoju.
Fot. Michał Kraśnicki







