Aktualności

Mgr inż. Paweł Frankowski beneficjentem programu Preludium 20 03.12.2021 22:02

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło na swoich stronach listy beneficjentów programów Opus i Preludium. Wśród naukowców, którzy otrzymali finansowanie na swoje badania znalazł się mgr inż. Paweł Frankowski - absolwent Wydziału Elektrycznego, a obecnie doktorant w Szkole Doktorskiej ZUT w dyscyplinie automatyka, elektronika i elektrotechnika, realizujący pracę doktorską pod opieką prof. dr. hab. inż. Tomasza Chadego.


W tej edycji na konkursy Opus i Preludium przeznaczone zostało ponad 636 mln zł. Do Narodowego Centrum Nauki wpłynęło ponad 4,5 tys. wniosków z całej Polski, z czego do finansowania eksperci zakwalifikowali 912 projektów, 8 z nich pochodzi z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Mgr inż. Paweł Frankowski otrzymał dofinansowanie w wysokości 190 738 zł na realizację trzyletniego projektu "Inteligentny system wsparcia metody M5 (Magnetic Force Induced Vibration Evaluation)" .

Jego celem jest opracowanie inteligentnego systemu ekspertowego do wykrywania uszkodzeń w strukturach kompozytowych takich jak żelbet. Metoda Magnetic Force Induced Vibration Evaluation (MFIVE - M5), w której drgania indukowane są przez zmienne pole magnetyczne wytwarzane przez elektromagnes lub wirujące magnesy trwałe, pozwala zaobserwować, że wraz ze zmianami fizycznymi w obiekcie zmieniają się częstotliwości rezonansowe, z jakimi naturalnie drga obiekt. Zasadniczy cel badań stanowi jednak ich powiązanie z konkretnymi defektami.

Jeżeli w pobliżu wzbudzenia znajduje się jakiś materiał ferromagnetyczny, albo taki, który dobrze przewodzi prąd elektryczny, to będzie on oddziaływać z polem magnetycznym i w efekcie zacznie drgać wskutek oddziaływania magnetycznego, magnetostrykcji i działania prądów wirowych (w zależności od testowanego materiału). Poprzez oddziaływanie magnetyczne drgania przenoszone są na magnes trwały znajdujący się nad badanym elementem i to właśnie te drgania są monitorowane np. przy użyciu akcelerometru.

Zamierzeniem projektu jest stworzenie nowej metody, opartej na analizie widma częstotliwościowego sygnałów drgań, mającej na celu testowanie niedostępnych elementów w złożonych strukturach, co wymaga zastosowania nowego podejścia do wzbudzenia i odczytywania drgań. We wcześniejszych publikacjach z zakresu badań nieniszczących struktur z żelazobetonu wykazano, że pojawienie się korozji prętów zbrojeniowych zmienia częstotliwości rezonansowe całego budynku, jednak ze względu na tłumienie sygnałów przez beton trudno jest wykryć te zmiany. Proponowana metoda pozwala zminimalizować efekt tłumienia, co jest jednym z wielu przykładów jej możliwych zastosowań.