Aktualności

50-lecie absolutorium absolwentów Wydziału Elektrycznego – pierwsza taka uroczystość w historii Wydziału 27.05.2026 11:06

20 maja 2026 r. na Wydziale Elektrycznym ZUT w Szczecinie odbyła się wyjątkowa uroczystość związana z 50. rocznicą ukończenia studiów przez absolwentów rocznika 1976. Było to wydarzenie szczególne nie tylko dla jego uczestników, ale również dla całej społeczności akademickiej – po raz pierwszy w historii Wydziału Elektrycznego zorganizowano jubileusz 50-lecia absolutorium połączony z wręczeniem Złotych Dyplomów absolwentom.

W spotkaniu uczestniczyło 18 absolwentów, którzy po pięciu dekadach ponownie przekroczyli progi swojej Alma Mater. Uroczysta część wydarzenia odbyła się w Audytorium im. prof. Stanisława Skoczowskiego z udziałem władz uczelni i wydziału:

  • Prorektora ds. organizacji i współpracy z gospodarką dr. hab. inż. Krzysztofa Pietrusewicza, prof. ZUT,
  • Prorektora ds. kształcenia dr. inż. Piotra Pieli,
  • Dziekana Wydziału Elektrycznego dr. hab. inż. Grzegorza Psuja, prof. ZUT
  • Prodziekanki ds. studenckich i kształcenia dr inż. Katarzyny Treli.

Najważniejszym punktem uroczystości było wręczenie uczestnikom Złotych Dyplomów oraz listów gratulacyjnych od Dziekana Wydziału Elektrycznego. Gratulacje skierowane przez Jego Magnificencję Rektora ZUT prof. dr. hab. inż. Arkadiusza Termana odczytał prof. Krzysztof Pietrusewicz.

W imieniu absolwentów głos zabrał dr inż. Jan Bursa, przywołując wspomnienia ze studiów oraz podkreślając znaczenie więzi, które mimo upływu lat pozostały żywe. Uroczystość uświetnił występ reprezentacji chóru Collegium Maiorum CHAPS.

Po części oficjalnej zainteresowani absolwenci mieli okazję zwiedzić laboratoria i zakłady Wydziału Elektrycznego mieszczące się przy ul. 26 Kwietnia 10. Przewodnikiem po współczesnym obliczu wydziału był Prodziekan ds. studenckich i kształcenia dr inż. Krzysztof Jaroszewski, prof. ZUT.

Organizatorami jubileuszowego spotkania byli: mgr inż. Krzysztof Góra – pomysłodawca i przewodniczący komitetu organizacyjnego, dr inż. Jan Bursa, prof. dr hab. inż. Ryszard Pałka, dr inż. Lech Dorobczyński oraz mgr inż. Jerzy Rajewicz.

Tegoroczny jubileusz był pięknym świadectwem trwałości akademickich więzi oraz wyjątkowej historii Wydziału Elektrycznego. Spotkanie pokazało, że niezależnie od upływu czasu, wspomnienia ze studiów i związki z uczelnią pozostają ważną częścią życia jej absolwentów. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za obecność i wspólne świętowanie tego wyjątkowego jubileuszu.

Fot.: Natalia Lisowska